img: Jak konie pomagają leczyć – hipoterapia na Partynicach

Jak konie pomagają leczyć – hipoterapia na Partynicach

Hipoterapia to metoda rehabilitacji psychoruchowej, która odbywa się przy udziale koni. Od października bieżącego roku z takiej formy terapii można skorzystać podczas zajęć prowadzonych na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych – Partynice. Konie pomagają m.in. w terapii zaburzeń sensorycznych, mięśniowych, umożliwiają korygowanie wad postawy, ale również ułatwiają przełamywanie barier psychicznych – mówi Katarzyna Krawczyk, pedagog specjalny, instruktor jazdy konnej i hipoterapeutka, która prowadzi zajęcia na Partynicach.

Hipoterapia wpływa kojąco na ludzki organizm, a ruch, którego doświadczamy podczas jazdy, w idealny sposób odzwierciedla ludzki chód. Dzięki temu, dzieci i dorośli, którzy wcześniej nie mogli doświadczyć samodzielnego poruszania się, uczą tego mechanizmu swój układ nerwowy.

Jedną z uczestniczek moich zajęć jest 2,5-letnia Jagoda, która ze względu na przepuklinę rdzeniową, długo nie wychodziła z gabinetów terapeutycznych. Dzięki systematycznym jazdom terapeutycznym, jej ciało bardzo się wzmocniło, a nóżki w końcu zaczęły stawiać swoje pierwsze, bardzo stabilne kroki. Na razie w podparciu…jednak jestem przekonana, że to dopiero początek, w drodze do jej samodzielności – mówi prowadząca zajęcia, Katarzyna Krawczyk.

Hipoterapia idealnie sprawdza się, jako wsparcie dla innych form terapii, przez które przechodzą dzieci i dorośli z orzeczeniem o niepełnosprawności. Jednak, aby uczestniczyć w zajęciach, nie zawsze trzeba takie orzeczenie posiadać. Na świetnie przygotowanych koniach, jeżdżą również dzieci z zaburzeniami sensorycznymi, z obniżonym napięciem mięśniowym, z pobudzeniem o niezdiagnozowanym podłożu, z wadami postawy, które podczas jazdy i ćwiczeń świetnie zaczynają się korygować, oraz te dzieci i dorośli, dla których jest to pierwszy kontakt z koniem i mają co do niego pewne obawy.

Dwa razy w tygodniu przychodzi do mnie 5-letnia Julia, która jest całkowicie zdrowa, ale jej obniżone napięcie mięśniowe powodowało, że dosłownie więdła na grzbiecie konia. Po tym, jak otrzymała wsparcie w postaci odpowiednio dobranych ćwiczeń i innych czynników, usiadła w końcu jak prawdziwa amazonka i tylko jej bardzo młody wiek dzieli ją od momentu, w którym zacznie uczyć się jeździć konno, wraz z innymi dziećmi – mówi Katarzyna Krawczyk.


Na pytanie: kiedy zacząć ? Odpowiada – jak najszybciej.
Bywają u nas maluszki nawet od 2 roku życia. Ważną kwestią, będzie jedynie uzyskanie pozytywnej opinii lekarskiej, lub w trudniejszych przypadkach, skierowania na hipoterapię od lekarza specjalisty.
Dział rekreacji Wrocławskiego Toru Wyścigów Konnych – Partynice dysponuje profesjonalnym zapleczem do prowadzenia tego typu zajęć. W boksach stoją odpowiednio przystosowane do hipoterapii konie, które swoją cierpliwością i spokojem, przekonają do siebie każdego uczestnika zajęć. Natomiast infrastruktura: hale jeździeckie, place zewnętrzne, kryty lonżownik, sprawiają, że zajęcia odbywają się bez względu na warunki atmosferyczne.

Stroną merytoryczną zajmuje się Katarzyna Krawczyk – pedagog specjalny, instruktor jazdy konnej i hipoterapeutka. Każdego dnia koordynuje i prowadzi zajęcia hipoterapeutyczne, poświęcając uczestnikom całą atencję, aby każdy z nich mógł poczuć się absolutnie wyjątkowo.

Czas trwania zajęć to 30 minut, zapisy odbywają się wyłącznie telefonicznie pod numerem: 600 835 174.

Ostatnie newsy