Ogłoszenia

Czcionka

A A A

Kontrast

Wrocławski Tor Wyścigów Konnych dysponuje 3 krytymi halami jeździeckimi o powierzchni: 2500m², 1600m² i 1200m², na których w ciągu roku odbywa się wiele halowych zawodów konnych. Największe z nich to:Międzynarodowe zawody w skokach przez przeszkody, Ogólnopolskie zawody w skokach przez przeszkody i ujeżdżeniu, Międzynarodowe Zawody Working Equitation. Duża hala posiada trybuny na 470 miejsc siedzących, wstęp na zawody jest bezpłatny.

Sport

Sport jeździecki na Partynicach znalazł bardzo dobre warunki rozwoju. Jest to widoczne zwłaszcza w konkurencjach klasycznych, przede wszystkim w ujeżdżeniu i skokach przez przeszkody. Szczególnym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży cieszą się zajęcia w grupach sportowych na kucach.

Zawodnicy reprezentujący Wrocławski Klub Jeździecki działający na terenie Partynice plasują się w czołówce dolnośląskich sportowców.
W okresie zimowym zawody halowe organizowane są zarówno w skokach jak i w ujeżdżeniu, natomiast w lecie otwarte zawody ujeżdżeniowe odbywają się na czworobokach znajdujących się przed trybunami. Umożliwia to publiczności śledzenie sportowej rywalizacji.

Na terenie Wrocławskiego Toru Wyścigów Konnych – Partynice systematycznie odbywają się egzaminy na odznakę Polskiego Związku Jeździeckiego - Jeżdżę Konno, odznakę brązową i srebrną. Organizowane są również szkolenia licencyjne dla zawodników, trenerów i sędziów.

We wszystkich swoich sportowych działaniach pozostajemy w stałej współpracy z Dolnośląskim Związkiem Jeździeckim i Polskim Związkiem Jeździeckim. Możemy pochwalić się uzyskaniem certyfikatu PZJ najwyższego stopnia, co wyraźnie świadczy zarówno o wysokim standardzie obiektu jak i świadczonych przez nas usługach jeździeckich.

Skoki przez przeszkody

Skoki przez przeszkody – olimpijska konkurencja jeździectwa, jedna z siedmiu wspieranych przez Międzynarodową Federację Jeździecką (FEI). W tej konkurencji, koń i jeździec pokonują przeszkody ustawione na torze zwanym parkurem z jak najmniejszą liczbą błędów.

Konkursy – zasady ogólne

Celem zawodów jest sprawdzenie umiejętności, dokładności i wytrenowania konia skaczącego pod jeźdźcem. Konkurencja polega na tym, że na parkurze ustawia się kilka lub kilkanaście przeszkód, które jeździec wraz ze swym koniem musi pokonać w określonej kolejności oraz normie czasu, z jak najmniejszą liczbą zrzutek i przypadków nieposłuszeństwa konia tak zwanego wyłamania lecz w konkursie skoków w zawodach WKKW kończy się to dyskwalifikacją. Za każdy błąd para koń i jeździec otrzymuje punkty karne. Zwycięża ten, kto zgromadził jak najmniejszą liczbę punktów karnych, a w przypadku wyrównanego wyniku, ten kto pokona tor w krótszym czasie. Istnieje wiele rodzajów konkursów: w niektórych zwycięzcy wyłaniani są w dogrywkach; są też konkursy pozwalające na zbieranie punktów bonifikacyjnych oraz takie, w których priorytetowy jest czas przejazdu. Kobiety współzawodniczą z mężczyznami.

Istnieje wiele rodzajów przeszkód, a te najczęściej spotykane to: stacjonata, okser, triplebarre, mur, oraz rów z wodą. W zależności od klasy i rodzaju konkursu, na parkurze ustawionych jest od 7 do 13 przeszkód – pojedynczych lub wchodzących w skład kombinacji, czyli tzw. szeregów. Przeszkody są ponumerowane zgodnie z kolejnością pokonywania; wyjątek stanowią niektóre konkursy specjalne. Dodatkowo, linia startu i mety, przeszkody oraz przejazdy obowiązkowe oznaczane są chorągiewkami białymi i czerwonymi. Zawodnik musi pokonać te części toru pomiędzy chorągiewkami, mijając czerwone po swojej prawej, a białe po lewej stronie.a wysokość przeszkód.

Ujeżdżenie, dresaż

Ujeżdżenie, dresaż (z fr. dressage, tresura) – olimpijska konkurencja jeździectwa wspierana przez Międzynarodową Federację Jeździecką (FEI). W nowoczesnym ujeżdżeniu jeździec i koń wykonują serię określonych wcześniej ruchów, zwanych figurami, na czworokątnej arenie, zwanej czworobokiem. Znajomość podstaw tej dyscypliny jest konieczna przy uprawianiu innych dyscyplin jeździeckich, na przykład skoków. Ujeżdżenie jest też jedną z trzech prób, jakie obejmuje wszechstronny konkurs konia wierzchowego.

Cele ujeżdżenia

Celem ujeżdżenia jest harmonijny rozwój naturalnych możliwości i zdolności konia zrównoważonego, elastycznego, dobrze i szybko reagującego na polecenia. Szkolenie konia powinno prowadzić do doskonalenia jego naturalnej równowagi, zachowania elastyczności ruchów oraz wyrobienia posłuszeństwa i chęci współpracy z jeźdźcem. Koń i jeździec powinni reprezentować wspólnie harmonię i elegancję, płynność ruchów, spokój, równowagę i wzajemne porozumienie. Wyszkolenie konia ujeżdżeniowego wymaga cierpliwości, wyczucia jego psychiki i wielu lat treningu.

Koń powinien pozwolić jeźdźcowi wygodnie siedzieć, reagując posłusznie i z zaufaniem na pomoce pozostając całkowicie wyprostowany w ruchu po liniach prostych i odpowiednio wygięty przy jeździe po łukach. Powinien sprawiać wrażenie, że wykonuje stawiane mu zadania z własnej woli.

Zawody w jeździe bez ogłowia

Sportowa jazda na koniu, który nie ma kiełzna w pysku, jest pokazem najwyższego zaufania pary człowiek - zwierzę. Na świecie widać coraz więcej jeźdźców jeżdżących w ten sposób, ale tylko w jednym miejscu regularnie, odbywają się zawody o randze mistrzostw kraju.

Tym miejscem jest polski Wrocław, na którego torze wyścigów konnych w 2014 roku wystartowała pierwsza edycja Mistrzostw Polski w Jeździe bez Ogłowia. Impreza wypracowała sobie markę i gromadzi rokrocznie ok. 60 zawodników z końmi z całego kraju.

Jerzy Sawka, dyrektor wrocławskiego toru i twórca mistrzostw, sam jeździ bez ogłowia. Na zupełnie wolnym koniu objeżdża rozległy teren torów i jest przekonany, że popularność zawodów bez ogłowia to tylko kwestia czasu. Jego zdaniem będzie to jeden z poważnych nurtów jeździectwa:
Diametralnie zmienia się stosunek ludzi do zwierząt. To dotyczy też koni. Wyjęcie im wędzideł z pysków to symboliczne zniesienie ich niewolnictwa. Teraz nie przymus człowieka decyduje o sukcesie pary koń-jeździec lecz wspólna wola obojga.

Najbliższe zawody odbędą się w dniach 8-10 września 2023

Working Equitation

Working Equitation to dyscyplina jeździecka, której organem nadzorującym jest Światowe Stowarzyszenie Working Equitation (WAWE), z siedzibą w Portugalii. Celem dyscypliny Working Equitation jest promowanie tradycyjnego stylu jazdy wykorzystywanego zarówno w wojsku, jak i w pracach polowych czy też w terenie. Dodatkowo Working Equitation promuje tradycyjny strój oraz sprzęt jeździecki.

Working Equitation stała się sportem wyczynowym w 1996 roku, a pierwsze mistrzostwa Europy odbyły się we Włoszech w tym samym roku. Working Equitation jest uznawana za sport w wielu krajach, głównie w Ameryce Południowej i Europie, gdzie istnieje najwięcej klubów i stowarzyszeń. Working Equitation istnieje także w Ameryce Północnej, Australii oraz Nowej Zelandii.

Sport ten łączy w wyjątkowy sposób konia i jeźdźca oraz ich umiejętność manewrowania pomiędzy przeszkodami, a razem jako para sprawdzają swoje umiejętności współzawodnicząc z innymi parami.

Istnieją cztery podstawowe poziomy zaawansowania przy czym każdy kraj ma swoje odrębne regulaminy. Wyróżniającą cechą, na którą warto zwrócić uwagę jest to, że na poziomie zaawansowanym jeździec musi prowadzić konia tylko jedną ręką. Zawody mogą być rozgrywane indywidualnie lub drużynowo i są podzielone na trzy lub cztery części, w następującej kolejności: Ujeżdżenie (Dressage Test), w którym koń i jeździec wykonują obowiązkowe manewry w określonym czasie. Próba zręczności (Maneability) to próba, w której konie muszą pokonywać przeszkody podobne do tych, które mogą pojawić się podczas jazdy terenowej, takie jak mosty i bramy. Tor przeszkód ma na celu pokazanie współpracy konia z jeźdźcem, oceniany jest tu głównie styl jazdy. Test szybkości (Speed Test), to próba w której te same przeszkody pokonuje się jak najszybciej. Test pracy z bydłem (Cow Test) występuje tylko w przypadku zawodów międzynarodowych i jest to konkurencja drużynowa.

Kalendarz