Ogłoszenia

Czcionka

A A A

Kontrast

Wrocławski Tor Wyścigów Konnych dysponuje 3 krytymi halami jeździeckimi o powierzchni: 2500m², 1600m² i 1200m², na których w ciągu roku odbywa się wiele halowych zawodów konnych. Największe z nich to: Ogólnopolskie Zawody w Skokach, Mistrzostwa w Jeździe bez Ogłowia, Mistrzostwa Polskiej Ligi Western i Rodeo. Duża hala posiada trybuny na 420 miejsc siedzących, wstęp na zawody jest bezpłatny.

Sport

Sport jeździecki na Partynicach znalazł bardzo dobre warunki rozwoju. Jest to widoczne zwłaszcza w konkurencjach klasycznych, przede wszystkim w ujeżdżeniu i skokach przez przeszkody. Szczególnym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży cieszą się zajęcia w grupach sportowych na kucach.

Zawodnicy reprezentujący Wrocławski Klub Jeździecki działający na terenie Partynice plasują się w czołówce dolnośląskich sportowców.
W okresie zimowym zawody halowe organizowane są zarówno w skokach jak i w ujeżdżeniu, natomiast w lecie otwarte zawody ujeżdżeniowe odbywają się na czworobokach znajdujących się przed trybunami. Umożliwia to publiczności śledzenie sportowej rywalizacji.

Na terenie Wrocławskiego Toru Wyścigów Konnych – Partynice systematycznie odbywają się egzaminy na odznakę Polskiego Związku Jeździeckiego - Jeżdżę Konno, odznakę brązową i srebrną. Organizowane są również szkolenia licencyjne dla zawodników, trenerów i sędziów.

We wszystkich swoich sportowych działaniach pozostajemy w stałej współpracy z Dolnośląskim Związkiem Jeździeckim i Polskim Związkiem Jeździeckim. Możemy pochwalić się uzyskaniem certyfikatu PZJ najwyższego stopnia, co wyraźnie świadczy zarówno o wysokim standardzie obiektu jak i świadczonych przez nas usługach jeździeckich.

 

 

Mistrzostwa wolnych koni

Sportowa jazda na koniu, który nie ma kiełzna w pysku, jest pokazem najwyższego zaufania pary człowiek - zwierzę. Na świecie widać coraz więcej jeźdźców jeżdżących w ten sposób, ale tylko w jednym miejscu regularnie, od sześciu lat, odbywają się zawody o randze mistrzostw kraju.

Tym miejscem jest polski Wrocław, na którego torze wyścigów konnych w 2014 roku wystartowała pierwsza edycja Mistrzostw Polski w Jeździe bez Ogłowia. Impreza wypracowała sobie markę i gromadzi rokrocznie ok. 60 zawodników z końmi z całego kraju.

Ponieważ w roku 2019 Wrocław był Europejskim Miastem Koni stowarzyszenia Euro Equus zawody rozgrywane były pod szyldem stowarzyszenia i przyjęły na stałe nazwę Międzynarodowych Mistrzostw Euro Equus w Jeździe bez Ogłowia.

 

 

Samo Euro Equus to związek europejskich miast, które promują się poprzez dziedzictwo konne, kulturę z nimi związaną i sporty jeździeckie. W tym gronie są: hiszpańska stolica koni andaluzyjskich  - Jerez de la Frontera, portugalskie centrum koni luzytańskich - Golega, belgijskie Waregem, miasto słynne corocznym wyścigiem przeszkodowym, Pardubice organizujące najtrudniejszy cross country na świecie - Wielką Pardubicką i Wrocław, znany z dynamicznego i barwnego toru wyścigowego.

Przez najbliższe dwa lata Wrocław będzie prezydentem Euro Equus i za cel postawił sobie mocniejsze wypromowanie marki mistrzostw bez ogłowia. Dlatego zachęca jeźdźców Europy i świata do startu w swoich zawodach.

 

 

Jerzy Sawka, dyrektor wrocławskiego toru i twórca mistrzostw, sam jeździ bez ogłowia. Na zupełnie wolnym koniu objeżdża rozległy teren torów i jest przekonany, że popularność zawodów bez ogłowia to tylko kwestia czasu. Jego zdaniem będzie to jeden z poważnych nurtów jeździectwa: - Diametralnie zmienia się stosunek ludzi do zwierząt. To dotyczy też koni. Wyjęcie im wędzideł z pysków to symboliczne zniesienie ich niewolnictwa. Teraz nie przymus człowieka decyduje o sukcesie pary koń-jeździec lecz wspólna wola obojga.

Powszechny w ostatnich latach nurt naturalny uzmysłowił wielu posiadaczom koni, że to nie są rzeczy i zaowocował licznymi pokazami pięknie zbudowanych relacji wzajemnych. Wrocławski pomysł na organizację takich zawodów wziął się właśnie z obserwacji  nurtu naturalnego. Wrocław przygotował arenę dla naturalsów, ale jednocześnie otworzył ją dla sportowców, którzy metody naturalne stosują jako pomocnicze w przygotowaniu koni do zawodów klasycznych. Chodziło o to, żeby osiągnąć efekt sportowy, a nie tylko pokazywać sztuczki. Idea się spełnia, bo w roku 2019 zawodnicy z najwyższej półki w skokach i reiningu wystartowali na wrocławskich mistrzostwach.

 

 

Mistrzostwa rozgrywane są w trzech konkurencjach: skoki, ujeżdżenie free style i liberty trial. Ta ostatnia konkurencja to speed trial z working equitation, tyle że bez ogłowia.

 

Kalendarz

Dokumenty do pobrania