Dobra zabawa, sportowa rywalizacja, aktywność ruchowa i ogromna dawka pozytywnych emocji, a to wszystko za sprawą HOBBY HORSE. To pełnoprawna dyscyplina sportowa z ambicjami olimpijskimi, która brawurowo wgalopowała do jeździeckiego świata.
ZASADY Wrocławskiej Ligi Hobby Horse 2024
Klasyfikacja łączna po trzech edycjach (IV, VI i IX)
Dyscyplina ta wywodzi się ze Skandynawii, powstała w Finlandii w 2010 roku. Wtedy to ukazała się pierwsza książka informacyjna o koniach na patykach autorstwa Venla-Marii Uuteli. Dwa lata później 2012 zorganizowano pierwsze Mistrzostwa Europy Hobby Horse w Oulu we Francji które zgromadziły 110 zawodników. Tak w skrócie wyglądały początki tej dyscypliny. Przełomowym momentem dla Hobby Horse było ukazanie się filmu dokumentalnego Hobbyhorse Revolution w reżyserii Selmy Vilhunen opowiadającego i przybliżającego zagadnienie. Od tego momentu popularność tej dyscypliny stale rośnie zarówno w Finlandii, jak i poza jej granicami.
Hobby Horse towarzyszą również innym konkurencjom jeździeckim. Dyscyplina ta polega na jeździe na kukiełkowym koniku – głowa konia na patyku. Konie mają różne kształty, rozmiary, są robione i szyte profesjonalnie, a czasami to prawdziwe cuda hand made. Tak jak zawodnicy startują na swoich koniach tutaj mamy kukiełki koników o które dzieci dbają, kompletują sprzęt, zapewniają im boks i pielęgnują. Są w stałym treningu, ich konie także miewają kontuzje. Aktualny rekord skoku wynosi 141 cm i został ustanowiony na Mistrzostwach Świata w 2019 roku przez Marie Kärkkäinen.
Konkursy przeznaczone są dla małych dzieci, juniorów i seniorów. Zawodnicy biorą udział w następujących konkurencjach: skoki przez przeszkody, ujeżdżenie, wkkw. W tym roku zorganizowaliśmy także po raz pierwszy konkursy hobby horse bez ogłowia oraz konkursy Working Equitation. Zdarzają się także konkursy dedykowane konkretnym grupom uczestników. My zorganizowaliśmy konkursy dla zawodników Mistrzostw w Jeździe bez Ogłowia, skakali też dżokeje startujący na co dzień w gonitwach wyścigowych. Konkursy dla seniorów lub rodzin spotkały się z bardzo dobrym odzewem i zainteresowaniem uczestników. Zagościły także na stałe w harmonogramie dni wyścigowych uświetniając uroczyste parady.
Hobby Horse na Partynicach.
Pomysł zrodził się rok temu kiedy nasze instruktorki Katarzyna Kasprzak i Ewa Warsz zorganizowały pierwszą imprezę Hobby Horse na naszym terenie. Były to „Jednorożce na miotłach” zorganizowane na zakończenie ferii. Dziewczyny nie miały pojęcia, ze Hobby Horse już zaczynały być popularne i zaprosiły do udziału w zawodach Jednorożce na miotle. Okazało się jednak, że wszyscy uczestnicy dysponowali Hobby Horsami, a większość była uszyta samodzielnie. W zawodach wzięło udział 37 osób. Przez rok Hobby Horse zyskały bardzo na popularności. Z 37 osób startujący liczba ta wzrosła do około 150 – 200 przejazdów w 2022 r. i 250 w 2023 r. w najliczniej obsadzanych imprezach. Stały się kluczowy punktem naszych półkolonii - dzieciaki szyją swoje własne koniki i trenują skoki przez przeszkody. Powstała Wrocławska Liga Hobby Horse, a w planach mamy także cykliczne treningi Hobby Horse.