Ogłoszenia

Czcionka

A A A

Kontrast

O koniach i ludziach, czyli jak bezpiecznie koegzystować.

Lektura obowiązkowa dla pracowników i klientów Wrocławskiego Toru Wyścigów Konnych – Partynice.

Konie potrafią być nieobliczalne i zachować się w sposób, którego nie jesteśmy w stanie przewidzieć.

Kto obcuje z końmi musi się liczyć z tym, że te przyjazne z natury zwierzęta mogą go bardzo zaskoczyć. Kto zawodowo zajmuje się końmi, doskonale o tym wie. W sytuacji ekstremalnej człowiek nie jest w stanie zapanować nad tym wielokrotnie od niego silniejszym zwierzęciem.

Z drugiej strony konie to nasi fantastyczni partnerzy socjalni, dają nam radość z relacji z nimi i różnych rodzajów ich użytkowania. Ten pozytyw, to gros naszych doświadczeń z końmi.

Konie towarzyszą ludzkości od tysięcy lat i to one budowały cywilizację do czasu epoki przemysłowej. Od momentu udomowienia człowiek przejął odpowiedzialność za nie. Dzisiejsze konie są kompletnie różne od swoich dzikich przodków. W przeciwieństwie do nich, potrafią z ludźmi współpracować.

Ale są też wymagające. Od jeźdźców wymagają sprawności fizycznej, stabilności psychicznej, równowagi i umiejętnego stosowania pomocy. Każdy, kto chce z nimi przebywać, pracować, bawić się, korzystać z ich walorów, musi mieć tego świadomość.

Konie są zwierzętami uciekającymi. To na nie świat zwierzęcy polował, one nikogo nie ścigały, one zawsze ratowały się albo ucieczką, albo kopytami i zębami. Te techniki obronne stosują po dziś dzień. Trzeba mieć tego świadomość.

Nasze, współczesne konie, żyją w świecie ludzi, samochodów, samolotów, kosiarek, całego tego cywilizacyjnego zgiełku. To także ich świat. To nasz wspólny świat. One doskonale go rozumieją.
Musimy w tym świecie być naturalni. Nie wolno przy koniach zachowywać się z nadmierną ostrożnością, sztucznie, inaczej niż zachowujemy się zwykle, bo wtedy wzbudzimy w nich niepokój. Ludzie muszą być sobą, głośno śmiać się, gestykulować, kichać i bić brawo. Konie to rozumieją. One nie boją się nagłego uderzenia łopaty o taczkę, bo te dźwięki znają aż nadto dobrze ze stajni od urodzenia, to melodia ich życia. Ale w sytuacji dyskomfortu – lub super nastroju – psychicznego czy fizycznego, spowodowanego różnorakimi przyczynami, mogą wykorzystać ten dźwięk do pozbycia się jeźdźca. Dlatego każdy człowiek, który wsiada na konia musi się z tym liczyć.

Wszyscy nasi klienci pobierający jazdy w Wyższej Szkółce Jazdy, zarówno osobiście jeżdżący jak i zapisujący na lekcje swoje dzieci, muszą mieć świadomość tego, że z koni się spada. Nie ma jeźdźca, który by upadku nie doświadczył, jak nie ma rowerzysty, który nie przewróciłby się z rowerem i nie ma narciarza, który nie zaliczyłby bolesnego kontaktu z górą. Zwykle upadki kończą się niegroźnie, ale bywają tragiczne. Decydując się na dosiadanie koni trzeba mieć tego świadomość. Jeździectwo należy do kategorii sportów podwyższonego ryzyka.

Na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych – Partynice obowiązują procedury regulujące poszczególne zadania wykonywane na terenie jednostki budżetowej. Wszyscy pracownicy są instruowani o zachowaniu w pracy przy koniach. Jednak nie ma takiej możliwości, żebyśmy tworząc procedury przewidzieli wszystkie okoliczności niestandardowych zachowań koni.

Instruktorzy i trenerzy Wrocławskiego Toru Wyścigów Konnych – Partynice, zarówno etatowi jak i pozostający w innym stosunku pracy ponoszą bezpośrednią odpowiedzialność za bezpieczeństwo swoich podopiecznych, co znaczy że muszą stosować się do obowiązujących procedur i bazując na wiedzy oraz doświadczeniu antycypować zdarzenia niepożądane.

Od pracowników Wrocławskiego Toru Wyścigów Konnych – Partynice wymaga się przestrzegania procedur zawartych w regulaminach BHP.

Trenerzy stajni wyścigowych jako podmioty niezależne sami regulują swoje relacje z zatrudnionymi przez siebie ludźmi, jednakowoż zobowiązani są do stosowania procedur bezpieczeństwa Wrocławskiego Toru Wyścigów Konnych – Partynice.

O tym jak mają zachowywać się na terenie toru goście i klienci informują specjalne oznakowania, tabliczki i regulaminy.

Każdy klient Wrocławskiego Toru Wyścigów Konnych – Partynice, zarówno podejmujący naukę jazdy jak i dzierżawiący boks dla konia oraz trener (w tym wyścigowy) i instruktor działający na torze, zobowiązany jest do zapoznania się z tym dokumentem.

Jerzy Sawka
Dyrektor Wrocławskiego Toru Wyścigów Konnych – Partynice

cheap nba jerseys from china wholesale nba jerseys from china discount nba jerseys from china cheap nba jerseys from china wholesale nba jerseys from china discount nba jerseys from china cheap nba jerseys from china wholesale nba jerseys from china discount nba jerseys from china cheap nba jerseys from china wholesale nba jerseys from china discount nba jerseys from china cheap nba jerseys from china wholesale nba jerseys from china discount nba jerseys from china cheap nba jerseys from china wholesale nba jerseys from china discount nba jerseys from china cheap nba jerseys from china wholesale nba jerseys from china discount nba jerseys from china cheap nba jerseys from china wholesale nba jerseys from china discount nba jerseys from china cheap nba jerseys from china wholesale nba jerseys from china discount nba jerseys from china cheap nba jerseys from china wholesale nba jerseys from china discount nba jerseys from china cheap nba jerseys from china wholesale nba jerseys from china discount nba jerseys from china cheap nba jerseys from china wholesale nba jerseys from china discount nba jerseys from china cheap nba jerseys from china wholesale nba jerseys from china discount nba jerseys from china cheap nba jerseys from china wholesale nba jerseys from china discount nba jerseys from china cheap nba jerseys from china wholesale nba jerseys from china discount nba jerseys from china cheap nba jerseys from china wholesale nba jerseys from china discount nba jerseys from china cheap nba jerseys from china wholesale nba jerseys from china discount nba jerseys from china