Ogłoszenia

Czcionka

A A A

Kontrast

Słowo od Dyrektora

O koniach i ludziach, czyli jak bezpiecznie koegzystować.

Lektura obowiązkowa dla pracowników i klientów Wrocławskiego Toru Wyścigów Konnych – Partynice.

Konie potrafią być nieobliczalne i zachować się w sposób, którego nie jesteśmy w stanie przewidzieć.

Kto obcuje z końmi musi się liczyć z tym, że te przyjazne z natury zwierzęta mogą go bardzo zaskoczyć. Kto zawodowo zajmuje się końmi, doskonale o tym wie. W sytuacji ekstremalnej człowiek nie jest w stanie zapanować nad tym wielokrotnie od niego silniejszym zwierzęciem.

Z drugiej strony konie to nasi fantastyczni partnerzy socjalni, dają nam radość z relacji z nimi i różnych rodzajów ich użytkowania. Ten pozytyw, to gros naszych doświadczeń z końmi.

Konie towarzyszą ludzkości od tysięcy lat i to one budowały cywilizację do czasu epoki przemysłowej. Od momentu udomowienia człowiek przejął odpowiedzialność za nie. Dzisiejsze konie są kompletnie różne od swoich dzikich przodków. W przeciwieństwie do nich, potrafią z ludźmi współpracować.

Ale są też wymagające. Od jeźdźców wymagają sprawności fizycznej, stabilności psychicznej, równowagi i umiejętnego stosowania pomocy. Każdy, kto chce z nimi przebywać, pracować, bawić się, korzystać z ich walorów, musi mieć tego świadomość.

Konie są zwierzętami uciekającymi. To na nie świat zwierzęcy polował, one nikogo nie ścigały, one zawsze ratowały się albo ucieczką, albo kopytami i zębami. Te techniki obronne stosują po dziś dzień. Trzeba mieć tego świadomość.

Nasze, współczesne konie, żyją w świecie ludzi, samochodów, samolotów, kosiarek, całego tego cywilizacyjnego zgiełku. To także ich świat. To nasz wspólny świat. One doskonale go rozumieją.
Musimy w tym świecie być naturalni. Nie wolno przy koniach zachowywać się z nadmierną ostrożnością, sztucznie, inaczej niż zachowujemy się zwykle, bo wtedy wzbudzimy w nich niepokój. Ludzie muszą być sobą, głośno śmiać się, gestykulować, kichać i bić brawo. Konie to rozumieją. One nie boją się nagłego uderzenia łopaty o taczkę, bo te dźwięki znają aż nadto dobrze ze stajni od urodzenia, to melodia ich życia. Ale w sytuacji dyskomfortu – lub super nastroju – psychicznego czy fizycznego, spowodowanego różnorakimi przyczynami, mogą wykorzystać ten dźwięk do pozbycia się jeźdźca. Dlatego każdy człowiek, który wsiada na konia musi się z tym liczyć.

Wszyscy nasi klienci pobierający jazdy w Wyższej Szkółce Jazdy, zarówno osobiście jeżdżący jak i zapisujący na lekcje swoje dzieci, muszą mieć świadomość tego, że z koni się spada. Nie ma jeźdźca, który by upadku nie doświadczył, jak nie ma rowerzysty, który nie przewróciłby się z rowerem i nie ma narciarza, który nie zaliczyłby bolesnego kontaktu z górą. Zwykle upadki kończą się niegroźnie, ale bywają tragiczne. Decydując się na dosiadanie koni trzeba mieć tego świadomość. Jeździectwo należy do kategorii sportów podwyższonego ryzyka.

Na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych – Partynice obowiązują procedury regulujące poszczególne zadania wykonywane na terenie jednostki budżetowej. Wszyscy pracownicy są instruowani o zachowaniu w pracy przy koniach. Jednak nie ma takiej możliwości, żebyśmy tworząc procedury przewidzieli wszystkie okoliczności niestandardowych zachowań koni.

Instruktorzy i trenerzy Wrocławskiego Toru Wyścigów Konnych – Partynice, zarówno etatowi jak i pozostający w innym stosunku pracy ponoszą bezpośrednią odpowiedzialność za bezpieczeństwo swoich podopiecznych, co znaczy że muszą stosować się do obowiązujących procedur i bazując na wiedzy oraz doświadczeniu antycypować zdarzenia niepożądane.

Od pracowników Wrocławskiego Toru Wyścigów Konnych – Partynice wymaga się przestrzegania procedur zawartych w regulaminach BHP.

Trenerzy stajni wyścigowych jako podmioty niezależne sami regulują swoje relacje z zatrudnionymi przez siebie ludźmi, jednakowoż zobowiązani są do stosowania procedur bezpieczeństwa Wrocławskiego Toru Wyścigów Konnych – Partynice.

O tym jak mają zachowywać się na terenie toru goście i klienci informują specjalne oznakowania, tabliczki i regulaminy.

Każdy klient Wrocławskiego Toru Wyścigów Konnych – Partynice, zarówno podejmujący naukę jazdy jak i dzierżawiący boks dla konia oraz trener (w tym wyścigowy) i instruktor działający na torze, zobowiązany jest do zapoznania się z tym dokumentem.

Jerzy Sawka
Dyrektor Wrocławskiego Toru Wyścigów Konnych – Partynice