Ogłoszenia

Czcionka

A A A

Kontrast

7 Międzynarodowe Mistrzostwa W Jeździe Bez Ogłowia Euro Equus

Wstęp wolny

Zawody z udziałem publiczności - wstęp wolny

W piątek 17 września na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych – Partynice ruszają 7 Międzynarodowe Mistrzostwa w Jeździe Bez Ogłowia – Euro Equus. Na liście startowej znalazło się 40 par (jeździec + koń) z Polski i Czech. Zawodnicy od piątku do niedzieli będą rywalizować w trzech konkurencjach: Liberty trail, Dressage show i skoki przez przeszkody

W tym roku zawodnicy wystartują w konkurencjach:

DRESSAGE SHOW
SKOKI PRZEZ PRZESZKODY
LIBERTY TRAIL

Pula nagród wynosi 23 000 zł!

Głównym wyróżnikiem tego typu zawodów jest brak ogłowia – zawodnicy do kierowania końmi i zadawania określonych chodów mają do dyspozycji tylko swój dosiad, jedyne dodatkowe wyposażenie na jakie zezwala regulamin, oprócz siodła, to linka na szyi konia. Wstęp na zawody dla publiczności jest bezpłatny.

Liberty trail, Dressage show, Skoki przez przeszkody

LIBERTY TRAIL to dyscyplina utworzona specjalnie na Mistrzostwa w Jeździe Bez Ogłowia. Jest to bardzo dynamiczna i widowiskowa konkurencja składająca się z toru przeszkód, który zawodnicy pokonują na czas. Znajdą się tam przeszkody znane jeźdźcom na co dzień zajmującym się stylem western, skokami przez przeszkody oraz ujeżdżeniem.

Widzowie w tym roku mogą się również spodziewać nowej formuły konkurencji ujeżdżeniowej, która w edycji 2018 zmieniła się na DRESSAGE SHOW. Półfinały to zmagania uczestników w jednakowym programie prezentowanym na tradycyjnym czworoboku ujeżdżeniowym oraz ocenianym na podobnych zasadach jak konkursy ujeżdżeniowe. Natomiast w finale zawodników będzie ograniczać tylko ich własna wyobraźnia – program finałowy SHOW przewiduje prezentację widowiska freestyle z podkładem muzycznym.

Dyscyplina SKOKÓW PRZEZ PRZESZKODY pomijając ubytek w rzędzie końskim – w postaci braku ogłowia – w dużym stopniu przypomina tradycyjny konkurs. Zawodnicy mają do pokonania 8 przeszkód przy czym II Półfinał i Finał to przeszkody pokonywane na wybranych wysokościach i według własnej trasy. Punktacja jest uzależniona od wysokości przeszkód – oznacza to, że im większe ryzyko podejmą jeźdźcy, tym większe mają szanse na lepszy rezultat, a widzowie zyskują ciekawsze widowisko.

Do tegorocznej edycji zgłosiło się 40 par, wśród których mamy zawodników z całej Polski oraz gości z Czech. Najliczniej obsadzonym konkursem jest cieszący się coraz większą popularnością Liberty Trail. Konkursy zostaną rozegrane od piątku do niedzieli, a start codziennie przewidziany jest na godzinę 10:00. Szczegółowe listy startowe oraz bieżące wyniki można śledzić na stronie www.equita.pl

Mistrzostwa w Jeździe Bez Ogłowia

Międzynarodowe Mistrzostwa w Jeździe bez ogłowia to pomysł Wrocławskiego Toru Wyścigów Konnych Partynice na promocję alternatywnych partnerskich sposobów komunikowania się z końmi.

Jerzy Sawka, dyrektor wrocławskiego toru i twórca mistrzostw, sam jeździ bez ogłowia. Tak mówi o wrocławskich zawodach:
Sportowa jazda na koniu, który nie ma kiełzna w pysku, jest pokazem najwyższego zaufania pary człowiek – zwierzę. Na świecie widać coraz więcej jeźdźców jeżdżących w ten sposób, ale tylko w jednym miejscu regularnie, odbywają się zawody o randze mistrzostw kraju. Tym miejscem jest polski Wrocław, na którego torze wyścigów konnych w 2014 roku wystartowała pierwsza edycja Mistrzostw Polski w Jeździe bez Ogłowia.

Na zupełnie wolnym koniu objeżdża rozległy teren torów i jest przekonany, że popularność zawodów bez ogłowia to tylko kwestia czasu. Jego zdaniem będzie to jeden z poważnych nurtów jeździectwa: Diametralnie zmienia się stosunek ludzi do zwierząt. To dotyczy też koni. Wyjęcie im wędzideł z pysków to symboliczne zniesienie ich niewolnictwa. Teraz nie przymus człowieka decyduje o sukcesie pary koń-jeździec lecz wspólna wola obojga – dodaje Jerzy Sawka

Międzynarodowe Mistrzostwa w Jeździe Bez Ogłowia – Euro Equus
Wrocławski Tor Wyścigów Konnych – Partynice, ul. Zwycięska 2
Zawody odbywają się na terenie hal jeździeckich
17-19 września (pt-niedz), godz. 10:00 – 18:00
Wstęp wolny

Harmonogram zawodów:
17.09 (piątek) I półfinał
18.09 (sobota) II półfinał
19.09 (niedziela) finał

Jak dojechać

Komunikacją

Rowerem

Samochodem

Pociągiem

Autobusem

  • Z Dworca Głównego lub Autobusowego: linia 113 do przystanku “Partynice – Tor Wyścigów Konnych”
  • Z centrum (Pl. Jana Pawła II): linie 127 i 144 do przystanku “Rondo Św. Ojca Pio” – wejścia na tor od strony ronda
  • Z  osiedla Kozanów linia 126 do przystanku “Krzyki”, tam przesiadka w 113 lub 612 do przystanku “Partynice – Tor Wyścigów Konnych”
  • Z pętli Krzyki autobus 612 do przystanku “Partynice – Tor Wyścigów Konnych”

Tramwajem

  • Tramwaje nr 7 i 17 do przystanku “Przyjaźni”, tam przesiadka w autobus 113  i wysiadamy na przystanku “Partynice – Tor Wyścigów Konnych”
  • Tramwaje nr 2 i 6 do przystanku “Krzyki”, tam przesiadka w autobusy 113, 612 i wysiadamy na przystanku “Partynice – Tor Wyścigów Konnych”

Zalecamy korzystanie z aplikacji: jakdojade.pl oraz google maps.

Rowerem

Polecamy tą formę dojazdu. Wzdłuż ulicy Karkonoskiej, po obu jej stronach, biegnie ścieżka rowerowa, którą dojedziecie bezpośrednio na tor wyścigów konnych.

Samochodem

Jeżeli postanowicie przyjechać do nas samochodem, auto możecie zostawić na parkingu przy ul. Zwycięskiej (jest to parking WTWK Partynice)  – uprzedzamy liczba miejsc parkingowych jest ograniczona (300 miejsc)!

Od 12 czerwca 2022 roku uruchomione zostało bezpośrednie połączenie kolejowe. Pociągi obsługiwane przez Koleje Dolnośląskie zatrzymują się na przystanku Wrocław-Partynice tuż przy torze wyścigów konnych.
Aktualny rozkład jazdy znajdziecie na stronie pkp.pl