img: Wielki finał sezonu

Wielki finał sezonu

Czternaście koni z Czech i Polski powalczy o ostatnie zwycięstwo w tym roku – w przeszkodowej Nagrodzie Zamknięcia Sezonu.

Głównym kandydatem do zajęcia pierwszego miejsca wydaje się być Haad Rin, który wrócił do ścigania po rocznej przerwie i po przetarciu w gonitwie z płotami, liczył się w rozgrywce o zwycięstwo w Crystal Cup, ostatecznie zajmując trzecie miejsce. Sporo do powiedzenia powinien mieć doświadczony w przeszkodowej rywalizacji Netto, który w Crystal Cup przybiegł szósty, niecałe 10 długości za Haad Rinem.

Ciekawym rywalem dla reprezentantów polskich stajni może być francuskiej hodowli Buiseness Sivola, który w czeskich barwach pobiegł raz, w październiku w Pardubicach i nie ukończył gonitwy, ale w swoim ostatnim występie we Francji zajął drugie miejsce w gonitwie na dystansie 4200 m, a dwa lata temu był czwarty w G2 i drugi w Listed.

Dobrą formę prezentował ostatnio na Partynicach Turion – po drugim miejscu w Nagrodzie Galeriusa, zwyciężył w Nagrodzie Masiniego. Tamas łatwo wygrał swój ostatni start, na początku października w Brnie, jedno tegoroczne zwycięstwo na koncie ma również Medic, który wygrał gonitwę I kat. w Pardubicach, raz w tym sezonie zwyciężył także Idol.

Po dwa razy na starcie w gonitwie z płotami staną konie trzyletnie oraz czteroletnie i starsze. W pierwszej serii dla młodszych koni czwarty w polskim czempionacie trzylatków Tonerre powalczy z Show Me The Money, która była piąta w czeskim odpowiedniku. W drugiej mający na koncie płotowe zwycięstwo Minister Wojny ponownie spotka się z Hunter’s Rules, którego w wygranym wyścigu nieznacznie pokonał.

W pierwszej gonitwie z płotami dla koni starszych doświadczeni reprezentanci polskich stajni Bajlando i Sorreno spotkają się z reprezentującymi czeskie barwy bardzo dobrymi w gonitwach płaskich Portorikosem i Raviellą, która ponadto ma już za sobą dwa płotowe zwycięstwa.

W drugiej ciekawie zapowiada się start dwóch klaczy debiutujących w gonitwie z płotami – będącej ostatnio w dobrej formie Ukki, która była druga na 2200 m i wygrała na 2400 m, oraz specjalizującej się w długich dystansach Given Choice, która w tym sezonie zwyciężyła na 3200 m w Pardubicach i była druga na tym samym dystansie we Wrocławiu.

Gonitwa z przeszkodami dla koni czteroletnich, to ponowny pojedynek czołowej piątki z Nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego: Avestana, One Way Ticket, Say Szumawy, Neapola i Una Emocion.

Ostatnia w sezonie gonitwa dla dwulatków jest szansą na pokazanie się dla debiutantów. W 12-konnej stawce znalazło się osiem koni, które pobiegną pierwszy raz, wśród nich dwa z bardzo ciekawymi rodowodami: ogier Kiss Or Kill i klacz Hyderabadi. A przeegzaminują je druga w poprzedniej gonitwie dla dwulatków Iskra oraz Sira, która przybiegła tuż za nią.

W dwóch ostatnich gonitwach uczniowskich zaliczanych do Pucharu Młodych Jeźdźców pod patronatem Dyrektora WTWK – Partynice rozstrzygnie się, komu przypadnie trofeum. Do rywalizacji przystąpi czołówka aktualnej klasyfikacji – lider  Esentur Turganaaly Uulu (52 pkt) i wicelider Sanzhar Altynbekov (51 pkt). Swojego dorobku (49 pkt) nie poprawi trzeci w zestawieniu Dastan Sabatbekov, który przeszedł do kategorii praktykantów dżokejskich.

Ostatnie newsy