img: Wielka Wrocławska i Wielka Partynicka w silnej międzynarodowej obsadzie

Wielka Wrocławska i Wielka Partynicka w silnej międzynarodowej obsadzie

Santa Klara trenowana przez Josefa Vanię mł. dla włoskiej stajni Scuderia Aichner SRL przewodzi stawce dziewięciu koni zgłoszonych do przeszkodowej Wielkiej Wrocławskiej Nagrody Prezydenta Wrocławia, najważniejszej gonitwy sezonu na Partynicach.

Ta 8-letnia klacz – która kilka lat temu wygrała Oaks na Służewcu i była druga w Wielkiej Warszawskiej – świetnie radzi sobie również w trudnych gonitwach krosowych. Wygrała ich już sześć, w tym G3 Grande Steeple-Chase di Roma. W ramach przygotowań do udziału w tegorocznej Wielkiej Pardubickiej zajęła trzecie miejsce w niezwykle mocno obsadzonym wyścigu kwalifikacyjnym do tej słynnej gonitwy, tracąc do zwycięzcy niecałe dwie długości.

Będzie mocną faworytką, a powalczy z nią pięć innych koni w czeskim treningu i trójka reprezentantów polskich stajni wyścigowych. Jednym z jej najgroźniejszych rywali powinien być niepokonany od lipca ubiegłego roku 6-letni Swinging Thomas (tr Pavel Tuma, st. Dr. Charvat), który bardzo łatwo wygrał tegoroczną Nagrodę Otwarcia Sezonu Przeszkodowego na Partynicach.

Znakomitą karierę na włoskich torach ma za sobą 13-letni już Notti Magiche (tr J. Vana mł., st. Scuderia Aichner SRL), który wygrał 12 gonitw z przeszkodami, z czego połowę rangi G1. Ośmioletni Her Him (tr Ivana Porkatova, st. Ivana Porkatova), to ubiegłoroczny zwycięzca Svenskt Grand National, jego rówieśnik Turion (tr Pavel Poles, st. TIPPLER Group s.r.o.) był czwarty w Crystal Cup w ubiegłym roku, najmniej doświadczenia w przeszkodowych zmaganiach ma 5-letni Charleston Charlie (tr Lenka Kvapilova, st. Ramzova).

Z trójki koni trenowanych w Polsce zagadkowy jest kupiony niedawno we Francji pięciolatek Rhum Bleu reprezentujący stajnię Borowa, a trenowany przez Roberta Świątka. W lipcu dobrze pobiegł w gonitwie sprzedażnej w Clairefontaine, zajmując czwarte miejsce z niewielką stratą do drugiego i kupił go Tadeusz Sieradzki, właściciel znakomitego Haad Rina, który z powodu kontuzji nie może wystartować w Wielkiej Wrocławskiej. Rhum Bleu od początku kariery startuje w gonitwach z płotami i z przeszkodami, odniósł jedno przeszkodowe zwycięstwo, w czerwcu tego roku, ma za sobą udział w gonitwach G3 i Listed (był raz trzeci).

Dwunastoletni Nick (tr Elwira Porębna, st. EM-EKO.CZ) wygrał ubiegłoroczną Wielką Wrocławską, którą ukończyły tylko trzy konie, pokonując o szyję zwycięzcę Crystal Cup 2021 – Larizano. Najmniej doświadczona 6-letnia Le Mur (tr Michał Borkowski, st. Stuff of Legend Ltd II) ma za sobą dwa tegoroczne starty w gonitwach z przeszkodami na Partynicach, w obu zajęła czwarte miejsce.

Znakomitą obsadę ma także płotowa Wielka Partynicka Nagroda Unico Logistics. Trzy konie zgłosił tr J. Vana mł., wszystkie ze stajni Scuderia Aichner SRL. Najbardziej utytułowany 8-letni Altus wygrał swoje trzy ostatnie wyścigi – dwa z płotami we Włoszech i klasyczny stipl w Pardubicach. Siedmioletni Lord Dragon ścigał się głównie we Francji, kilka razy zajmując płatne miejsce. Sześcioletni Herve du Seuil wygrał w czerwcu sprzedażną gonitwę z płotami w Auteuil, dwa lata wcześniej na tym samym torze odniósł dwa płotowe zwycięstwa i był czwarty w gonitwie Listed.

Z koalicją koni w żółto-czarnych barwach powalczy utytułowany 9-letni Dominique (tr Pavel Tuma, st. Dr. Charvat), który w Warszawie wygrał Nagrodę Rotmistrza Witolda Pileckiego, a podczas inauguracji sezonu we Wrocławiu był o pół długości drugi. Pięcioletni Darbujan (tr Jakub Spacil, st. Pavel Odlozil) biegał w gonitwach niższej rangi, raz wygrał, na początku ubiegłego roku.

Trudne zadanie czeka oba konie polskich trenerów, chociaż mają za sobą zwycięskie starty w tym roku. 6-letnia Domina (tr Patryk Wróblewski, st. Ranczo Zico) wygrała na Partynicach, czołowy trzylatek poprzedniego sezonu Don Kasters (tr Janusz Kozłowski, st. Aperol) był najlepszy na Służewcu.

Fot. Marta Nowakowska

Ostatnie newsy