img: Rekord świata w końskim totku

Rekord świata w końskim totku

W Arima Kinen (The Grand Prix, G1, 2500 m), rozegranym w Wigilię najpopularniejszym wyścigu Japonii, do którego uczestników wybierają w głosowaniu kibice, padł światowy rekord obrotów w totalizatorze na jedną gonitwę – 55 mld jenów, czyli ok. 350 mln euro.

Obroty były rekordowe, chociaż nie wystartowały dwa konie, na które oddano najwięcej głosów – ubiegłoroczny zwycięzca tej gonitwy i najlepszy koń świata 4-letni Equinox (przeszedł do hodowli) oraz najlepsza trzylatka Liberty Island (zakończyła sezon).

Mimo to obsada była znakomita. Boksy w maszynie startowej zajął komplet 16 uczestników, wśród których byli derbiści z trzech ostatnich lat – Shahryar (2021), Do Deuce (w 2022 r. pokonał o szyję Equinoksa) i Tastiera (2023) – a także ubiegłoroczna oaksistka Stars on Earth.

Jako pierwszy faworyt wystartował 4-l. Justin Palace, który w tym roku finiszował drugi za Equinoksem w Tenno Sho (Autumn, G1, 2000 m). Przybiegł jednak dopiero czwarty, a zwyciężył Do Deuce z drugim notowaniem w totalizatorze.

Fot. Wiktor Rzeżuchowski

Ostatnie newsy