img: Puchar czterech narodów

Puchar czterech narodów

Trzynaście koni z czterech krajów – Czech, Niemiec, Włoch i Polski – a wśród nich zwycięzcy Crystal Cup we Wrocławiu z ostatnich trzech lat – Reki, Sztorm i Haad Rin – to doborowa stawka tegorocznej edycji Kryształowego Pucharu na Partynicach.

Bardzo mocna jest ekipa czeska, z rewelacją wrocławskich wyścigów Cosmic Magic, która odniosła trzy zwycięstwa w trzech startach, z Wielką Wrocławską Nagrodę Prezydenta Wrocławia na czele, gdzie w wielkim stylu pokonała pozostałych czeskich reprezentantów na Crystal Cup: Rekiego, Sztorma, Pareto i Larizano; szósty przedstawiciel czeskich stajni to kolejny znakomity koń, Al Bustan, który w 2017 r. wygrał we Wrocławiu Nagrodę Tiumena, a potem kolejno sześć innych gonitw, w tym Svenskt Grand National w Szwecji i Gran Premio Merano Alto Adige (G1) we Włoszech, zaś rok później zwyciężył tam w Grande Steeple-Chase d’Europa (G1), a w całej karierze wygrał 12 gonitw z przeszkodami.

Goście z Włoch – to Burrows Lane i West Coast Time znakomitego trenera Paolo Favero. Burrows Lane wygrał w tym roku dwie gonitwy w Merano, ostatnią 4 października, w poprzednim sezonie zajął czwarte miejsce w Crystal Cup (G2) we Włoszech, ¾ dł. za Pareto i 3 dł. przed Rekim. West Coast Time z kolei zajął trzecie miejsce w tegorocznej edycji tego wyścigu.

Z Niemiec przyjeżdża Wutzelmann, najlepszy koń przeszkodowy ostatnich lat u naszych zachodnich sąsiadów. W tym sezonie wygrał dwukrotnie, z tego raz w Szwecji, w poprzednim zanotował pięć zwycięstw i był trzeci w Svenskt Grand National, w sumie zwyciężał 15 razy, z czego dwukrotnie w gonitwach płaskich w początkach wyścigowej kariery.

Cztery konie reprezentują barwy polskich stajni. Haad Rin, trenowany na Partynicach przez Roberta Świątka, wygrał wrocławski Crystal Cup w poprzednim sezonie, dwa lata temu był bliski sensacyjnego zwycięstwa w przeszkodowej gonitwie rangi Listed we francuskim Compiegne, ostatecznie ulegając o krótki łeb. Netto świetnie pobiegł we Wrocławska Trial, finiszując trzeci tuż za Cosmic Magic i Rekim, w poprzednich sezonach zajmował płatne miejsca w największych gonitwach, jak Crystal Cup czy Wielka Wrocławska. Nick miał świetny poprzedni rok, kiedy wygrał Nagrodę Zamknięcia Sezonu i był trzeci w Wielkiej Wrocławskiej. Najmniej doświadczony w przeszkodowych zmaganiach Felix chrzest bojowy przeszedł w Nagrodzie Tiumena, gdzie zajął trzecie miejsce.

Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego stanowi finał cyklu gonitw z przeszkodami dla czterolatków, które wcześniej musiały uzyskać prawo startu w gonitwach kwalifikacyjnych. W ośmiokonnej stawce są zwycięzcy tych gonitw – Say Szumawa, One Way Ticket i Neapol.

Podobnie rzecz ma się z Nagrodą Przewodniczącego Sejmiku Dolnośląskiego, która z kolei jest finałem cyklu gonitw z płotami dla trzylatków. Tutaj na liście startowej jest 11 koni, wśród nich piątka zwycięzców gonitw kwalifikacyjnych – Dagora, Minister Wojny, Ever Soleado, Tonerre i Kiero, który wygrał dwukrotnie.

Ostatnie newsy