img: Koń z Irlandii, kolebki wyścigów przeszkodowych, pobiegnie na Partynicach

Koń z Irlandii, kolebki wyścigów przeszkodowych, pobiegnie na Partynicach

Dwóch uczestników tegorocznej Wielkiej Pardubickiej, Imphal z Czech i Royal Gino ze Słowacji, wystartuje w Crystal Cup. Trzeci – Jet Fighter z Irlandii, gdzie narodziły się wyścigi przeszkodowe i do dziś cieszą się ogromną popularnością – pobiegnie w Nagrodzie Masiniego.

Stawka Crystal Cup liczy osiem koni. Jest wśród nich Her Him trenowany w Czechach przez swoją właścicielkę Ivanę Porkatovą, który na początku września wygrał Wielką Wrocławską Nagrodę Prezydenta Wrocławia. Później wystartował jeszcze w słynnym Gran Premio Merano we Włoszech i zajął czwarte miejsce.

Silną włoską stajnię Scuderia Aichner, dla której konie trenuje Josefa Vana mł., reprezentuje Gap Pierji, drugi rok temu w Crystal Cup na Partynicach. Ma bardzo udany ten sezon, w czerwcu wygrał G3 Grande Steeple Chase di Roma, a we wrześniu zajął drugie miejsce w Crystal Cup w Merano. Był też drugi w Grand Cross de Vittel, stiplu kat. c1 we Francji.

Wspomniany Imphal trenowany przez Stanislava Popelkę dla stajni Zamecky vrch był w tym sezonie m.in. piąty w bardzo mocno obsadzonej drugiej gonitwie kwalifikacyjnej do Wielkiej Pardubickiej. Samej Wielkiej jednak nie ukończył, stracił jeźdźca mniej więcej w połowie dystansu.

Royal Gino, którego dla stajni Nyznerov SK trenuje Marian Stangel, odniósł w tym sezonie jedno przeszkodowe zwycięstwo, w Bratysławie. Udział w Wielkiej Pardubickiej zakończył na czwartej przeszkodzie, osławionym taxisie, był czwarty w ostatniej gonitwie kwalifikacyjnej, dwóch wcześniejszych nie ukończył.

Ciekawą karierę w tym sezonie ma kolejny uczestnik z Czech, Molly Power (stajnia Francis Fuchs) trenowany przez Alzbietę Faltejskovą. Dwukrotnie startował w Szwajcarii – w maju wygrał Grosser Preis der Stadt Zurich, a we wrześniu był piąty w Grosser Preis der Schweiz. Pomiędzy tymi występami przybiegł drugi w Svenskt Grand National w Szwecji, gdzie tylko o jedną długość wyprzedził go znany ze startów na Partynicach reprezentant gospodarzy Mustadaffeq.

Stałym gościem we Wrocławiu jest trenowany w Czechach przez Pavla Polesa Turion (stajnia Tippler Group s.r.o.), który dwukrotnie zajmował czwarte miejsce w dużych gonitwach z przeszkodami na Partynicach – w tym roku w Wielkiej Wrocławskiej Nagrodzie Prezydenta Wrocławia, w poprzednim właśnie w Crystal Cup.

Dwóch uczestników reprezentuje polskie barwy wyścigowe. Rhum Bleu (stajnia Borowa) trenera Roberta Świątka do niedawna ścigał się we Francji, gdzie odniósł jedno przeszkodowe zwycięstwo, w czerwcu tego roku, był też trzeci w gonitwie Listed. Po raz pierwszy na polskich torach zaprezentował się w Wielkiej Wrocławskiej Nagrodzie Prezydenta Wrocławia, zajmując szóste miejsce.

Nick (st. EM-EKO.CZ) trenowany przez Elwirę Porębną wygrał ubiegłoroczną Wielką Wrocławską, którą ukończyły tylko trzy konie, w tegorocznej zajął piąte miejsce.

Wspomniany wcześniej Jet Fighter z Irlandii, który jest zapisany do Nagrody Masiniego, przyjechał ponad dwa miesiące temu do Czech. Trener Peter Maher powierzył swojego pupila Grzegorzowi Wróblewskiemu, żeby przygotował go do udziału w Wielkiej Pardubickiej. Ten arcytrudny wyścig Jet Fighter ukończył jako ósmy, ostatni z koni, które dobiegły do celownika. W Irlandii wygrał jedną gonitwę point to point, w marcu tego roku.

Fot. Wiktor Rzeżuchowski

Tagi

Ostatnie newsy