Ogłoszenia

Czcionka

A A A

Kontrast

Szkolenia Doma Vaquera z Blanką Satorą

Dołącz do wyjątkowego świata Hiszpańskiej Szkoły Jazdy!

Doma Vaquera to wyjątkowe szkolenie, dzięki któremu możesz poczuć magię iberyjskiego jeździectwa.

 

PLAN SZKOLENIA

12.00 – 13.30

Zaczniemy od zrozumienia istoty Doma Vaquera. Powiemy sobie o jej pochodzeniu, doborze konia do DV, wytłumaczymy skąd wzięło się wykonywanie takich, a nie innych figur oraz zapoznamy się z specjalnymi strojami i ekwipunkiem dla konia. Dla wielbicieli zaplatania ogona również mamy wspaniałą niespodziankę!  Nauczymy się wykonywać tradycyjne sploty, które wymagają wprawy. Wytworność, a zarazem prostota Doma Vaquera to unikatowa mieszanka, którą warto dogłębnie przestudiować, aby ją w pełni zrozumieć.

14.30 – 16.00

Po części teoretycznej czas na praktykę, czyli zaprezentowanie pracy w stylu Doma Vaquera we wszystkich chodach. Zaczniemy od samego wsiadania, pokażemy typowe figury towarzyszące
tradycyjnym Vaqueros podczas pracy z bydłem, a skończymy na detalach, których próżno szukać w jakiejkolwiek książce. Uczestnicy będą mogli poczuć się jak na jednym z wydarzeń w Andaluzji, gdzie dumni Hiszpanie oglądają najlepsze konie zmagające się w zawodach DV.

 

Koszta szkolenia: 450 zł

Zapisy i pytania: blankasatora@gmail.com

 

Czym jest Doma Vaquera?

Doma Vaquera to matka współczesnego westernu, ale od niego inna. To przede wszystkim praca użytkowa z koniem, która szczyci się głęboką filozofią oraz kunsztem. Jazda w tym stylu miała przez wieki być skuteczna i pomóc przy pracy z bydłem (bardzo ważnym elementem życia szczególnie na południu Hiszpanii w Andaluzji).
Szybkie zwroty, nagłe zatrzymania, precyzyjne kreślenie figur, natychmiastowe rozumienie i wykonywanie próśb jeźdźca to tylko niektóre zadania stojące przed wierzchowcem do DV.

Koń taki powinien być szybki i wytrzymały, jednym słowem: niezawodny.

Doma Vaquera w Polsce

Przeczytajcie, co do powiedzenia o Doma Vaquera i rozwoju tej dyscypliny w Polsce, ma sama Blanka Satora:

W naszym kraju DV owiana jest tajemnicą. Źródłem wiedzy jest oczywiście Królewska Szkoła w Jerez de la Frontera, gdzie z czcią wciąż pielęgnuje się tradycyjnehiszpańskie sposoby jazdy. Będąc studentką jeździectwa i lekarzem weterynarii, odbyłam tam kształcące nauczanie, które pozwoliło mi się zanurzyć w rytmie Doma Vaquera.

Kiedy po raz pierwszy zobaczyłam styl Doma Vaquera, nie mogłam wyjść z podziwu dla sprytu i wytrzymałości konia, a także dla opanowania jeźdźca, który wręcz ze stoickim spokojem (i to jedną ręką!)
powodował wierzchowcem w niemal niezauważalny sposób! Przez lata doskonaliłam nie tylko styl alta escuela, ale właśnie też Doma Vaquera, aby jeszcze bliżej poznać kulturę andaluzyjską.

Wszystkie figury, które ten styl obejmuje, nie powstały po to, by wywoływać szmer zachwytu wśród widzów, ale mają konkretne zastosowanie, np. podczas zaganiania krów lub oddzielania
poszczególnych zwierząt od stada.

Chociaż żyjąc we współczesnym, zmotoryzowanym świecie, trudno to sobie uzmysłowić, w Hiszpanii nadal jest wiele miejsc, gdzie koń pozostaje niezastąpiony.

Nie zwlekajcie z zapisami, ilość miejsc ograniczona!

 

 

Jak dojechać

Komunikacją

Rowerem

Samochodem

Pociągiem

Autobusem

  • Z Dworca Głównego lub Autobusowego: linia 113 do przystanku „Partynice – Tor Wyścigów Konnych”
  • Z centrum (Pl. Jana Pawła II): linie 127 i 144 do przystanku „Rondo Św. Ojca Pio” – wejścia na tor od strony ronda
  • Z  osiedla Kozanów linia 126 do przystanku „Krzyki”, tam przesiadka w 113 lub 612 do przystanku „Partynice – Tor Wyścigów Konnych”
  • Z pętli Krzyki autobus 612 do przystanku „Partynice – Tor Wyścigów Konnych”

Tramwajem

  • Tramwaje nr 7 i 17 do przystanku „Przyjaźni”, tam przesiadka w autobus 113  i wysiadamy na przystanku „Partynice – Tor Wyścigów Konnych”
  • Tramwaje nr 2 i 6 do przystanku „Krzyki”, tam przesiadka w autobusy 113, 612 i wysiadamy na przystanku „Partynice – Tor Wyścigów Konnych”

Zalecamy korzystanie z aplikacji: jakdojade.pl oraz google maps.

Rowerem

Polecamy tą formę dojazdu. Wzdłuż ulicy Karkonoskiej, po obu jej stronach, biegnie ścieżka rowerowa, którą dojedziecie bezpośrednio na tor wyścigów konnych.

Samochodem

Jeżeli postanowicie przyjechać do nas samochodem, auto możecie zostawić na parkingu przy ul. Zwycięskiej (jest to parking WTWK Partynice)  – uprzedzamy liczba miejsc parkingowych jest ograniczona (300 miejsc)!

Od 12 czerwca 2022 roku uruchomione zostało bezpośrednie połączenie kolejowe. Pociągi obsługiwane przez Koleje Dolnośląskie zatrzymują się na przystanku Wrocław-Partynice tuż przy torze wyścigów konnych.
Aktualny rozkład jazdy znajdziecie na stronie pkp.pl