Ogłoszenia

Czcionka

A A A

Kontrast

Przegląd filmowy “Konie i ludzie”

W dniach 9-13 września o godz. 20:00 zapraszamy do Dolnośląskiego Centrum Filmowego, na drugie piętro, do sali "Lalka". DCF ul. Piłsudskiego 64A, 50-529 Wrocław

Od poniedziałku do piątku odbędzie się tam pięć projekcji filmów, z których każdy w nieco inny sposób ukazuje wyjątkowość relacji człowiek - koń. Są to zarówno dokumenty, jak i filmy fabularne. Z jednej strony będziemy mieli okazję zobaczyć życie najwybitniejszych dżokejów naszych czasów, w dokumentach o Josefie Vani, Anthonym McCoy'u, wyjątkową historię Baska - polskiego araba, który zrobił oszałamiającą karierę za oceanem, z drugiej zaś bardzo "ludzkie" historie z końmi w tle, jak uhonorowany nagrodami (Wenecja, Toronto) obraz Andrew Haigh'a "Polegaj na mnie", czy islandzka opowieść "O koniach i ludziach".

Program

Wszystkie pokazy filmowe odbywają się w siedzibie współorganizatora przeglądu – kino DCF, ul. Piłsudskiego 64A, 50-529 Wrocław. Bilety na seanse do nabycia w kasie DCF lub przez stronę DCF

9 września,
19:30 Wernisaż wystawy „Miasta Euro Equus”

 

20:00 „VÁŇA”, reż. Jakub Wagner | Czechy 2012
Pełnometrażowy dokument portretujący legendarnego czeskiego dżokeja Josefa Vánę odkrywający wewnętrzny świat myśli bohatera. Jego unikalnego sposobu bycia nie opiszą słowa. Film jest pierwszym, oryginalnym formalnie ukazaniem jego codziennego życia z końmi, przerażających wypadków, a także historii rodzinnych.
Przed projekcją filmu spotkanie z Josefem Vaną

 

10 września, godz. 20:00
„O KONIACH I LUDZIACH”, reż. Benedikt Erlingsson | Islandia, Niemcy, Norwegia 2013

Wspaniały debiut Benedikta Erlingssona “O koniach i ludziach” jest odważną, wyróżniającą się wizją osadzoną w dziwacznej jeżdżącej na koniach społeczności żyjącej na islandzkiej wsi. Film opowiada o zamiłowaniu do życia, koni oraz więzi, jaka wytwarza się pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem. Publiczność doceni mocne doświadczenie, gdzie dynamizm, liryzm i świetny humor przeplatając się ze sobą, tworzą fascynujący związek. Głównymi protagonistami filmu są konie ze swoim wigorem i pięknem. Koń islandzki jest specjalną rasą ekstremalnej odmiany genetycznej. Jego popularność poza granicami wyspy rośnie, co widać po wzroście specjalnych klubów dedykowanych rasie, regularnych mistrzostwach świata i rosnącej populacji w Europie i Ameryce Północnej.

11 września, godz. 20:00
„BEING AP”, reż. Anthony Wonke | Wielka Brytania 2017

Dokument portretujący niewątpliwie jednego z największych sportowców Irlandii Północnej oraz jego ostatni w karierze sezon. To fascynująca mieszanka poświęcenia, wątpliwości, decyzji, triumfów i porażek, kontuzji i ostatecznie znalezienia sposobu na opuszczenie sceny. Film śledzi wszystkie elementy, które składają się na życie McCoya. Widzimy go w akcji na torach wyścigowych w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Jesteśmy z nim na Cheltenham Festival i Aintree. Widzimy, jak walczy z kontuzjami w domu, stawia sobie nowe cele i zmaga się z decyzją o przejściu na emeryturę. Śledzimy McCoya, kiedy żywi się szalonym pomysłem, by zwyciężyć 300 razy w sezonie. Widzimy niszczący wpływ obrażeń na ciało i psychikę. Anthony McCoy w całej swoje karierze wygrał rekordową liczbę gonitw – 4358.

12 września, godz. 20:00
„POLEGAJ NA MNIE” reż. Andrew Haigh | Wielka Brytania 2017

15-letni Charley Thompson (Charlie Plummer) przyjeżdża do Portland w stanie Oregon ze swoim samotnym ojcem Rayem (Travis Fimmel). Obaj pragną świeżego startu po serii trudności, z jakimi się zderzyli. Podczas gdy Ray pogrąża się w osobistym chaosie, Charley podejmuje pracę opiekuna starzejącego się konia rasy Quarter Horse o imieniu Lean On Pete. Jednak któregoś dnia Charley odkrywa, że Pete jest skazany na rzeź, co skłania go do podjęcia ekstremalnych środków, aby uratować nowemu przyjacielowi życie. Charley i Pete wyruszają w nieznane, w poszukiwaniu ukochanej ciotki, której Charley nie widział od lat. Na zmianę doświadczają wielkich przygód i rozczarowań, ale nigdy nie tracą nadziei na znalezienie miejsca, które mogliby nazwać domem.

13 września, godz. 20:00
„BASK. OBJAWIENIE AMERYKI”, reż. Hanna L. Ceglińska-Leśnodorska |Polska 2017

Przed projekcją spotkanie z reżyserką filmu, Hanną Ceglińską-Leśnodorską oraz uroczystość zamknięcia przeglądu, w której udział wezmą Jarosław Perduta – dyrektor kina DCF, Jerzy Sawka – dyrektor WTWK – Partynice oraz Bogusław Linda.
W kinie Bogusław Linda wystąpi w “cywilu” natomiast dzień później 14 września zobaczymy go na koniu w wieczorze pokazów konnych na Partynicach.

Film przedstawia tragiczną, niezwykle fascynującą i z happy endem, historię konia arabskiego o imieniu Bask, który przyszedł na świat i wychował się w polskiej Stadninie Koni Albigowa. W 1963 roku został sprzedany do Stanów Zjednoczonych, gdzie po dramatycznej podróży przez Ocean Atlantycki dotarł do Arizony i odniósł oszałamiające sukcesy, a jego właściciel dzięki niemu został multimilionerem Amerykańskim. Bask jest uważany za najwspanialszego konia arabskiego w całej historii hodowli tych koni na świecie, a Amerykanie okrzyknęli go „objawieniem Ameryki“. Większość amerykańskich polityków, aktorów, celebrytów, ma w swoich stajniach potomków Baska, które uważa za „klejnoty rodowe”, ze względu m.in. na cenę jego potomstwa. Jego piękna, ale i zarazem tragiczna historia jest powiązana z historią dwóch polskich zawodników płynących w regatach Talisker Whisky Atlantic Challenge przez ocean Atlantycki.

 

Bilety w cenie 5 zł do nabycia w kasie Dolnośląskiego Centrum Filmowego.

Wydarzenie odbywa się w siedzibie współogranizatora przeglądu – DCF przy ul. Piłsudskiego 64a

Jak dojechać

Komunikacją

Rowerem

Samochodem

Pociągiem

Autobusem

  • Z Dworca Głównego lub Autobusowego: linia 113 do przystanku “Partynice – Tor Wyścigów Konnych”
  • Z centrum (Pl. Jana Pawła II): linie 127 i 144 do przystanku “Rondo Św. Ojca Pio” – wejścia na tor od strony ronda
  • Z  osiedla Kozanów linia 126 do przystanku “Krzyki”, tam przesiadka w 113 lub 612 do przystanku “Partynice – Tor Wyścigów Konnych”
  • Z pętli Krzyki autobus 612 do przystanku “Partynice – Tor Wyścigów Konnych”

Tramwajem

  • Tramwaje nr 7 i 17 do przystanku “Przyjaźni”, tam przesiadka w autobus 113  i wysiadamy na przystanku “Partynice – Tor Wyścigów Konnych”
  • Tramwaje nr 2 i 6 do przystanku “Krzyki”, tam przesiadka w autobusy 113, 612 i wysiadamy na przystanku “Partynice – Tor Wyścigów Konnych”

Zalecamy korzystanie z aplikacji: jakdojade.pl oraz google maps.

Rowerem

Polecamy tą formę dojazdu. Wzdłuż ulicy Karkonoskiej, po obu jej stronach, biegnie ścieżka rowerowa, którą dojedziecie bezpośrednio na tor wyścigów konnych.

Samochodem

Jeżeli postanowicie przyjechać do nas samochodem, auto możecie zostawić na parkingu przy ul. Zwycięskiej (jest to parking WTWK Partynice)  – uprzedzamy liczba miejsc parkingowych jest ograniczona (300 miejsc)!

Od 12 czerwca 2022 roku uruchomione zostało bezpośrednie połączenie kolejowe. Pociągi obsługiwane przez Koleje Dolnośląskie zatrzymują się na przystanku Wrocław-Partynice tuż przy torze wyścigów konnych.
Aktualny rozkład jazdy znajdziecie na stronie pkp.pl