img: Inauguracja sezonu wyścigowego 2023 na Służewcu w sobotę 22 kwietnia, na Partynicach 23 kwietnia

Inauguracja sezonu wyścigowego 2023 na Służewcu w sobotę 22 kwietnia, na Partynicach 23 kwietnia

Kibice, hodowcy, właściciele, trenerzy, jeźdźcy, wszyscy miłośnicy wyścigów konnych już stęsknili się za emocjami na polskich torach i wyczekują nowego sezonu. Na warszawskim Służewcu pierwszy dzień wyścigowy w sezonie 2023 został zaplanowany na sobotę 22 kwietnia. Na rozpoczęcie sezonu będzie jeden mityng (29 i 30 kwietnia już pierwsza pełna dwudniówka), ponieważ dzień później – w niedzielę 23 kwietnia – została zaplanowana inauguracja sezonu na wrocławskich Partynicach.

Jak poinformował Dominik Nowacki, dyrektor Toru Wyścigów Konnych Służewiec, na warszawskim torze w sezonie 2023 zostało zaplanowanych 46 dni wyścigowych, podobnie jak w roku poprzednim. Gonitwa Derby dla koni pełnej krwi angielskiej tradycyjnie zostanie rozegrana w pierwszą niedzielę lipca (to jest 2 lipca). Tego dnia, też już tradycyjnie, najważniejszy wyścig sezonu dla 4-letnich i starszych folblutów – Nagroda Prezesa Totalizatora Sportowego oraz Memoriał Fryderyka Jurjewicza dla czołowych milerów.

Wielka jesienna gala, podczas której najważniejszą gonitwą będzie oczywiście Wielka Warszawska, odbędzie się w niedzielę 1 października. Tego dnia zostaną rozegrane także ważne gonitwy dla dwulatków – nagrody Ministra Rolnictwa i Cardei oraz Nagroda Mosznej na dystansie 1600 metrów. Derby dla koni czystej krwi arabskiej w tym roku zostaną rozegrane w niedzielę 23 lipca.

Dni z Derby i Wielką Warszawską to oczywiście największe i najbardziej prestiżowe mityngi w sezonie wyścigowym, ale – podobnie jak w ubiegłym roku – organizatorzy zaplanowali w trakcie sezonu na Służewcu także kilka innych gal wyścigowych z kilkoma atrakcyjnymi gonitwami, zebranymi jednego dnia. Cieszyły się one w ubiegłym roku dużą popularnością, była w tych dniach dobra frekwencja i powinny być ważnymi wydarzeniami także w sezonie 2023.

Pierwsza z takich gal odbędzie się w sobotę 13 maja, a podczas niej zostaną rozegrane dwa pierwsze klasyki sezonu – nagrody Wiosenna i Rulera, a poza tym nagrody Golejewka i Jaroszówki. Kolejny wielki mityng to sobota 10 czerwca i ostatnie ważne sprawdziany przed Derby – nagrody Soliny i Iwna, tego samego dnia także nagrody Widzowa i Haracza.

Bardzo atrakcyjnie zapowiada się niedziela 30 lipca, kiedy na Służewcu zostanie rozegrany polski Oaks, czyli Derby dla klaczy pełnej krwi angielskiej. W tym dniu także nagrody – Kozienic, Syreny, Skarba i Figaro. Z kolei w niedzielę 20 sierpnia wielkie święto miłośników koni czystej krwi – dzień arabski na Służewcu.

Ostatnia gala, z licznymi pozagrupowymi wyścigami na warszawskim torze, zostanie rozegrana w niedzielę 29 października – wtedy w Nagrodzie Mokotowskiej poznamy zimowego faworyta na Derby 2024, a poza tym zwycięzców nagród Efforty i Criterium. Zakończenie sezonu na Służewcu zaplanowano na niedzielę 12 listopada.

Na torze Partynice we Wrocławiu w sezonie 2023 zaplanowano 12 dni wyścigowych (6 dni z gonitwami skakanymi i 6 dni z płaskimi wyścigami). Pierwsze gonitwy w niedzielę 23 kwietnia. Oprócz tego dla Partynic bardzo ważne będą trzy wielkie mityngi. W niedzielę 4 czerwca będzie to Ladies Day, którego głównym punktem jest Nagroda Konstelacji dla czołowych klaczy pełnej krwi angielskiej.

Największe wydarzenie sezonu to oczywiście dzień z przeszkodową Wielką Wrocławską i płotową Wielką Partynicką, zaplanowany na niedzielę 3 września. 22 października zostanie z kolei rozegrana we Wrocławiu inna prestiżowa gonitwa przeszkodowa – Crystal Cup.

Tradycyjnie planowane są też dwa weekendy z wakacyjnymi wyścigami w Sopocie (8-9 i 15-16 lipca), kiedy na Służewcu i na Partynicach jest przerwa letnia, ale te cztery dni wyścigowe w nadmorskim kurorcie wymagają jeszcze oficjalnego potwierdzenia.

Szczegółowy program gonitw w sezonie 2023 musi jeszcze zostać zatwierdzony przez prezesa Polskiego Klubu Wyścigów Konnych Krzysztofa Kierzka. Jednak najważniejsze założenia programu i daty były już konsultowane przez organizatorów w PKWK, więc podane powyżej terminy nie powinny ulec zmianie.

Już dziś proponujemy kibicom wyścigów konnych, aby rezerwowali sobie wolne dni w nawiązaniu do kalendarza wyścigowego i zapraszamy Państwa serdecznie na Służewiec, na Partynice i do Sopotu. Emocji na pewno nie zabraknie.

Robert Zieliński, redaktor naczelny portalu Traf News, ekspert Służewiec iTV

Ostatnie newsy