img: Her Him i Niklas Loven triumfują w Crystal Cup

Her Him i Niklas Loven triumfują w Crystal Cup

Trzy konie stoczyły pasjonującą walkę o zwycięstwo w Crystal Cup, po której gest triumfu mógł wykonać szwedzki dżokej Niklas Loven dosiadający Her Hima trenowanego przez swoją właścicielką Ivanę Porkatovą.

Siedmiokonna stawka pokonywała dystans w zwartej grupie, od której około połowy dystansu zaczął odpadać Imphal (Jan Odlozil). Kiedy w decydującej fazie gonitwy wzrosło tempo, jego los podzielił Turion (Marek Stromsky). Tymczasem na prowadzenie wyszedł Gap Pierji (Jan Kratochvil) i próbował odskoczyć rywalom. Manewr ten jednak nie powiódł się i na końcową prostą piątka koni wpadła niemal razem.

Przed ostatnim skokiem z walki odpadł Royal Gino (Marcel Novak), a po skoku Nick (Jakub Kocman). W grze pozostały trzy konie, które na końcowych metrach między sobą rozstrzygnęły sprawę zwycięstwa. Przed samym celownikiem minimalnie przed rywali wysunął się Her Him, o szyję za nim finiszował Molly Power (Jan Faltejsek), a pół długości dalej wyścig kończył Gap Pierji.

Niklas Loven dokonał niecodziennego wyczyny, wygrywając w jednym roku cztery największe gonitwy skakane w Polsce: przeszkodowe Wielką Wrocławską i Crystal Cup oraz płotowe Wielką Partynicką i Wielką Służewiecką.

Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego łatwo wygrał Pretty King trenowany przez Grzegorza Wróblewskiego dla stajni Wiesław Jakub Kartus i poprowadzony do zwycięstwa przez Jana Faltejska. Po wycofaniu kilku koni w dystans ruszyło czterech uczestników, a poprowadził Pretty King, który na finiszowych metrach powiększył przewagę i bardzo łatwo sięgnął po zwycięstwo. Drugi przybiegł Et Tu Brute (Niklas Loven), trzeci był Mageek (Lenka Neprasova).

Runa ze stajni Wiesław Jakub Kartus przygotowana przez trenera Grzegorza Wróblewskiego, na której jechał Marek Stromsky, okazała się lepsza niż zdecydowany faworyt It’s Highest (Pavel Slozil mł.) w finałowej rywalizacji trzylatków w gonitwach z płotami i niespodzianka w Nagrodzie Przewodniczącego Sejmiku Dolnośląskiego stała się faktem. It’s Highest objął prowadzenie w połowie ostatniego zakrętu i zaczął oddalać się od rywali. Na prostej jeździec długo jednak czekał z finiszem i po ostatnim skoku Runa zademonstrowała dużo lepsze przyspieszenie, pokonując rywala o trzy długości. Trzecie miejsce na ostatnich metrach wywalczył Khmer (Jan Faltejsek).

Pierwszą gonitwę dnia, z płotami, wygrał Jadmir (tr Paweł Pałczyński, dż. Jan Faltejsek, st. Wiesław Jakub Kartus), w handikapie dla 4-l. i st. koni najlepsza była Apfel Nonantaise (tr Emil Zahariev, dż. Alexander Reznikov, st. WRS Racing Club), w Nagrodzie Platinum Mountain Hotel & Spa Szklarska Poręba dla debiutujących dwulatków zwyciężyła Serines (tr Marlena Stanisławska, dż. Sanzhar Abaev, st. Pegza Horse Racing), w Nagrodzie Portu Lotniczego Wrocław triumfował Arkano (tr Tomasz Pastuszka, st. u. Anna Gil, st. Panat), a zamykająca mityng Nagroda Masiniego zakończyła się zwycięstwem Ztracenki (tr Stanislav Popelka, dż. Jan Odlozil, st. Stajna Corinne CR).

Fot. Agata Władyczka

Ostatnie newsy