img: Haad Rin i pokoleniowa zmiana

Haad Rin i pokoleniowa zmiana

Ponad 50 koni, w tym trzy czystej krwi arabskiej, zgłosił do sezonu 2021 partynicki  trener Robert Świątek, który tak ocenia swoją tegoroczną stawkę:

– Od lat konsekwentnie rozbudowuję stajnię pod kątem gonitw przeszkodowych, ale ten rok pozwoli, w mojej ocenie, na powrót do walki również w gonitwach płaskich, za sprawą obiecująco zapowiadających się koni trzyletnich i dwuletnich.

– Niewątpliwie najbardziej cieszy powrót do zdrowia i formy wielkiej gwiazdy, czyli Haad Rina, który w 2021 roku stanie do walki na torach w Europie. Naturalnie zobaczymy go także w najważniejszych gonitwach we Wrocławiu.

– Zeszły sezon, w którym dokonała się zmiana pokoleniowa w stajni, wykreował nowe, młode gwiazdy przeszkodowe, takie jak Ever Soleado (czempionat płotowy koni trzyletnich w Polsce i drugie miejsce w gonitwie G2 w Mediolanie) czy Tonerre (trzy zwycięstwa, w tym dwa w gonitwach z płotami).

– Do grona czterolatków, które za cel będą miały walkę w cyklu gonitw przeszkodowych, dołączą: zeszłoroczny zwycięzca Jack (zmienił się bardzo na korzyść po kastracji i wykazuje duży talent skokowy) oraz potężny Star of Spirit.

– Arunas, Valley Pride, Carlito, Laokoon, Zjawa, Una Emocion, Guapo Moreno, Emanuel, Story of Spirit i Trybunał mają potencjał, będą rozpoczynały na dobre swoją karierę płotowo-przeszkodową i mam nadzieję, że  pokażą się z dobrej strony w trakcie sezonu.

– Mocno zapowiada się grupa płotowych koni trzyletnich: Nebbian (półbrat świetnego Nebo), Kontrargument, Double Moon i Captive Moonlight (oba konie po znanym Spanish Moon), efektowny  Witcher (rozpocznie sezon od startów w gonitwach płaskich) i Ungaretti, to typowe konie rodowodowo i pokrojowo wyhodowane w celu osiągania sukcesów w gonitwach skakanych.

– Do gonitw typu bumper i innych długodystansowych będą przygotowywane Caryrad,  Alter Poseidon (2 miejsce w węgierskim St. Leger) i dobrze znany Remus.

– Rocznik koni trzyletnich, to bardzo ciekawie zapowiadające się: Call Me Home (jego brat Freestyler jest jednym z najlepszych koni w Skandynawii), Via Fora (syn uznanego Elvstroema), Młody Gniewny (pełen brat utalentowanego Ministra Wojny) i Maldorf. W gonitwach dla starszych koni walczyć będą Yennefer, Zaafa i Torridonian.

– Konie dwuletnie, to grupa, która pozwala oczekiwać udanych startów w gonitwach płaskich. Wcześniej powinny dojrzeć: potężnie zbudowany syn Zelzala – Roc’h Breizh, Super Sztorm (jego siostra wygrała łatwo w debiucie w Szwecji), córka świetnego Shamalgana – Madame Agnes i pierwszy przychówek Uczitelki Tanca –  Uroboros.  Sansirro (rodzina Santo Cerro) i Juven (syn utalentowanej zwyciężczyni w gonitwach płotowych Jutrzenki), to konie późniejsze z prospektem skokowym.

– Jako ciekawostkę dodam, że pracujemy nad powrotem na tor Amondo, który trafił do naszej stajni, a wcześniej wygrywał gonitwy w Niemczech i startował w Austrii, Słowenii i na Węgrzech.

– Dwa konie czystej krwi arabskiej, czteroletni synowie Kazbeka, będą brali udział w  gonitwach krajowych i dopiero w tym roku poznamy ich prawdziwe możliwości .

– Jedyny trzylatek czystej krwi arabskiej należy do renomowanej stadniny z Omanu i pomimo  trudnego charakteru ma predyspozycje wyścigowe.

– Sezon zapowiada się emocjonująco i przewiduję, że w jego  trakcie mogą dołączyć kolejne konie, o których będę informował na bieżąco – podsumowuje Robert Świątek.

Ostatnie newsy