img: Fazza Al Khalediah zakończył wyścigową karierę

Fazza Al Khalediah zakończył wyścigową karierę

Fazza Al Khalediah, sensacyjny zwycięzca z Paryża, zakończył obfitującą w najświetniejsze sukcesy wyścigową karierę.

Trenowany przez Michała Borkowskiego na Partynicach we Wrocławiu ogier arabski czystej krwi (Jalnar Al Khalidiah – Assma Al Khalediah po Amer) – urodzony w 2014 r. we Francji i stanowiący własność Polska AKF – sprawił gigantyczną sensację, wygrywając 7 października 2018 r. na słynnym torze Longchamp w Paryżu najbardziej prestiżową gonitwę dla koni arabskich Qatar Arabian World Cup z pulą milion euro.

W wieku trzech lat Fazza Al Khalediah wygrał wszystkie sześć wyścigów, w jakich startował. Szczególnie imponujące było jego zwycięstwo w Nagrodzie Porównawczej, gdzie jako jedyny trzylatek w stawce z ogromną łatwością pokonał czołówkę starszych arabów, łącznie z niepobitą wcześniej w 12 startach Shannon Queen.

Jako czterolatek rozpoczął międzynarodową karierę od wygrania w Mediolanie gonitwy rangi Listed Milan President of the UAE Cup i pozostał niepokonany w swoim dziewiątym starcie.

Po niewiarygodnym zwycięstwie w Paryżu kontynuował karierę w najwyżej dotowanych gonitwach świata. Już jako pięcioletni zajął drugie miejsce  w gonitwie Sheikh Zayed bin Sultan Al Nahyan Jewel Crown (Zjednoczone Emiraty Arabskie) z pulą 1,2 mln euro oraz w gonitwie Prince Sultan Bin Abdulaziz Arabian World Cup (Arabia Saudyjska) z pulą 1,5 mln USD.

W ostatnią sobotę marca 2019 r. po fantastycznej walce był drugi o nos w kolejnym milionowym wyścigu – Dubai Kahayla Classic z pulą 1 mln USD – otwierającym najbogatszy mityng wyścigowy świata Dubai World Cup na słynnym torze Meydan w Dubaju.

Fot. Marta Chowańska

Ostatnie newsy