img: Factoriel Mistrzem Polski kłusaków

Factoriel Mistrzem Polski kłusaków

Zdecydowany faworyt Factoriel powożony przez Tarasa Salivonchyka po niesamowitym pościgu przez całą finiszową prostą pokonał w samym celowniku Fenda d’Ukraine (Hubert Bagiński) i został Mistrzem Polski kłusaków.

Niewiele brakowało, by doszło do sensacji. Fend d’Ukraine uzyskał w ostatnim zakręcie sporą przewagę i wydawało się, że rozpoczynający finisz ze środka stawki Factoriel nie zdąży go doścignąć. Jednak faworyt z każdym metrem nabierał prędkości i minimalnie wyprzedził słabnącego w końcówce rywala. Zwycięzcę dla stajni Olga trenuje Anna Frontczak-Salivonchyk.

Zwycięstwem faworyta zakończyła się też pierwsza gonitwa kłusaków, którą łatwo wygrał Hugo Des Bois powożony przez swojego trenera i właściciela Romana Mateusiaka. Drugie miejsce zajął Henzo du Pont (Taras Salivonchyk), trzeci był Hadol de Brion (Stanisław Rzadkosz).

Faworyzowana Rabiosa pod Alexandrem Reznikovem zwyciężyła w gonitwie dla dwulatków, w której wespół z Dreaming Day (Konrad Mazur) dyktowała tempo. Ta dwójka wyprowadziła stawkę na finiszową prostą, gdzie z walki odpadł Dreaming Day, a włączyła się do niej Maverick (Dastan Sabatbekov) i do końca mocno naciskała faworytkę, która obroniła pierwsze miejsce o trzy czwarte długości. Zwycięską klacz, reprezentującą stajnię Folblut Dla Każdego II, trenuje Emil Zahariev.

Kolejna faworyzowana klacz, Berlica PA, pewnie wygrała pod Sanzharem Abaevem gonitwę eksterierową dla trzyletnich arabów. Próbowała nawiązać z nią walkę Pustynna Lilia (Małgorzata Kryszyłowicz), ostatecznie jednak straciła do zwyciężczyni 1¾ długości. Trzecie miejsce zajął prowadzący od startu Wizerunek (Konrad Mazur). Berlicę PA dla stajni Parys trenuje Justyna Domańska.

Pierwszą gonitwę uczniowską wygrał Power Spirit, a dosiadający go Oskar Nowak odniósł trzecie z rzędu zwycięstwo na Partynicach w ramach Czempionatu Młodych Jeźdźców. Nie przyszło mu ono jednak łatwo, bo przez całą finiszową prostą mocno naciskał Proletarius (Temur Kumarbek Uulu), który na celowniku był tylko o szyję za zwycięzcą. Trzecia z dalszej pozycji finiszowała Dame Gladys (Nikola Cyrkler). Power Spirit reprezentuje stajnię WRS Racing, a jego trenerem jest Emil Zahariev.

Gonitwę eksterierową I grupy wygrała z miejsca do miejsca Flawiana dosiadana przez swojego trenera Petro Nakoniechnyi’ego. O szyję pokonała Esparellę (Sanzhar Abaev), która podążała tuż za nią w dystansie, trzeci był faworyt Erede (Kamil Grzybowski). Zwyciężczyni reprezentuje barwy stajni Michałów.

Dwa konie stoczyły walkę o zwycięstwo w handikapie – Be Like Zazou pod Dastanem Sabatbekovem na ostatnich metrach przed celownikiem pokonał Tebinio (Małgorzata Kryszyłowicz) i wygrał o szyję. Pięć długości za tą dwójką przybiegł Storm In The Stars (Temur Kumarbek Uulu), o szyję przed Madiba Movie (Sanzhar Abaev). Zwycięzcę dla Stajni Sportowej KOGUT trenuje Łukasz Such.

Madam Agnes (Sanzhar Altynbekov) narzuciła tempo w drugiej gonitwie uczniowskiej i uzyskała kilka długości przewagi nad resztą stawki. Po wyjściu z ostatniego zakrętu finisz rozpoczęła Australian Reef (Oskar Nowak), środkiem bieżni z dalszej pozycji rozpędzała się Miss Molly pod Temurem Kumarbekiem Uulu, która w końcówce wysunęła się na prowadzenie i pewnie sięgnęła po zwycięstwo. Australian Reef była druga, Madam Agnes utrzymała trzecie miejsce. Zwycięską klacz ze stajni Lucky trenuje Cornelia Fraisl.

Trójka koni rozegrała walkę o zwycięstwo w najliczniej obsadzonej gonitwie dnia, dla trzyletnich koni czystej krwi arabskiej II grupy. Zwyciężył Jesk de Bozouls dosiadany przez  Temura Kumarbeka Uulu, druga była debiutantka Alghabraa, trzecia finiszowała Jelbena de Bozouls. Odległości na celowniku: 1¼ -1¼ długości. Zwycięzca reprezentuje stajnię Elevage Bozouls, a jego trenerem jest Cornelia Fraisl.

Fot. Wiktor Rzeżuchowski

Ostatnie newsy