Announcements

Font size

A A A

Contrast

Szkolenia Doma Vaquera z Blanką Satorą

Dołącz do wyjątkowego świata Hiszpańskiej Szkoły Jazdy!

Doma Vaquera to wyjątkowe szkolenie, dzięki któremu możesz poczuć magię iberyjskiego jeździectwa.

 

PLAN SZKOLENIA

12.00 – 13.30

Zaczniemy od zrozumienia istoty Doma Vaquera. Powiemy sobie o jej pochodzeniu, doborze konia do DV, wytłumaczymy skąd wzięło się wykonywanie takich, a nie innych figur oraz zapoznamy się z specjalnymi strojami i ekwipunkiem dla konia. Dla wielbicieli zaplatania ogona również mamy wspaniałą niespodziankę!  Nauczymy się wykonywać tradycyjne sploty, które wymagają wprawy. Wytworność, a zarazem prostota Doma Vaquera to unikatowa mieszanka, którą warto dogłębnie przestudiować, aby ją w pełni zrozumieć.

14.30 – 16.00

Po części teoretycznej czas na praktykę, czyli zaprezentowanie pracy w stylu Doma Vaquera we wszystkich chodach. Zaczniemy od samego wsiadania, pokażemy typowe figury towarzyszące
tradycyjnym Vaqueros podczas pracy z bydłem, a skończymy na detalach, których próżno szukać w jakiejkolwiek książce. Uczestnicy będą mogli poczuć się jak na jednym z wydarzeń w Andaluzji, gdzie dumni Hiszpanie oglądają najlepsze konie zmagające się w zawodach DV.

 

Koszta szkolenia: 450 zł

Zapisy i pytania: blankasatora@gmail.com

 

Czym jest Doma Vaquera?

Doma Vaquera to matka współczesnego westernu, ale od niego inna. To przede wszystkim praca użytkowa z koniem, która szczyci się głęboką filozofią oraz kunsztem. Jazda w tym stylu miała przez wieki być skuteczna i pomóc przy pracy z bydłem (bardzo ważnym elementem życia szczególnie na południu Hiszpanii w Andaluzji).
Szybkie zwroty, nagłe zatrzymania, precyzyjne kreślenie figur, natychmiastowe rozumienie i wykonywanie próśb jeźdźca to tylko niektóre zadania stojące przed wierzchowcem do DV.

Koń taki powinien być szybki i wytrzymały, jednym słowem: niezawodny.

Doma Vaquera w Polsce

Przeczytajcie, co do powiedzenia o Doma Vaquera i rozwoju tej dyscypliny w Polsce, ma sama Blanka Satora:

W naszym kraju DV owiana jest tajemnicą. Źródłem wiedzy jest oczywiście Królewska Szkoła w Jerez de la Frontera, gdzie z czcią wciąż pielęgnuje się tradycyjnehiszpańskie sposoby jazdy. Będąc studentką jeździectwa i lekarzem weterynarii, odbyłam tam kształcące nauczanie, które pozwoliło mi się zanurzyć w rytmie Doma Vaquera.

Kiedy po raz pierwszy zobaczyłam styl Doma Vaquera, nie mogłam wyjść z podziwu dla sprytu i wytrzymałości konia, a także dla opanowania jeźdźca, który wręcz ze stoickim spokojem (i to jedną ręką!)
powodował wierzchowcem w niemal niezauważalny sposób! Przez lata doskonaliłam nie tylko styl alta escuela, ale właśnie też Doma Vaquera, aby jeszcze bliżej poznać kulturę andaluzyjską.

Wszystkie figury, które ten styl obejmuje, nie powstały po to, by wywoływać szmer zachwytu wśród widzów, ale mają konkretne zastosowanie, np. podczas zaganiania krów lub oddzielania
poszczególnych zwierząt od stada.

Chociaż żyjąc we współczesnym, zmotoryzowanym świecie, trudno to sobie uzmysłowić, w Hiszpanii nadal jest wiele miejsc, gdzie koń pozostaje niezastąpiony.

Nie zwlekajcie z zapisami, ilość miejsc ograniczona!

 

 

How to get

By public transport

By bike

By car

By bus

From the Main Railway Station: bus 113 (stop: Karkonoska Partynice)
From the City Centre (PL. JANA PAWŁA II): bus 127 and 144 (stop: Zwycięska)

By tram

2, 6, 7 and 17 to the Krzyki loop, change there at buses 127 and 144  (stop: Zwycięska) or 113 (stop: Karkonoska Partynice)

We recommend using the application: jakdojade.pl and google maps.

By bike

If you come to us with bicycles – yes, we provide bike racks.

By car

If you decide to come to us by car, you can leave the car in the parking lot at Zwycięska street (it is a WTWK Partynice car park) – please notice that the number of parking spaces is limited (300 places)!