Announcements

Font size

A A A

Contrast

Dobra zabawa, sportowa rywalizacja, aktywność ruchowa i ogromna dawka pozytywnych emocji, a to wszystko za sprawą HOBBY HORSE. To pełnoprawna dyscyplina sportowa z ambicjami olimpijskimi, która brawurowo wgalopowała do jeździeckiego świata.

ZASADY Wrocławskiej Ligi Hobby Horse

WYNIKI 23.04.2023

WYNIKI 04.06.2023

WYNIKI 03.09.2023

WYNIKI 22.10.2023

Klasyfikacja generalna Wrocławskiej Ligi Hobby Horse

 

Dyscyplina ta wywodzi się ze Skandynawii, powstała w Finlandii w 2010 roku.  Wtedy to ukazała się pierwsza książka informacyjna o koniach na patykach autorstwa Venla-Marii Uuteli. Dwa lata później 2012 zorganizowano pierwsze Mistrzostwa Europy Hobby Horse w Oulu we Francji które zgromadziły 110 zawodników. Tak w skrócie wyglądały początki tej dyscypliny. Przełomowym momentem dla Hobby Horse  było ukazanie się filmu dokumentalnego Hobbyhorse Revolution w reżyserii Selmy Vilhunen opowiadającego i przybliżającego zagadnienie. Od tego momentu popularność tej dyscypliny stale rośnie zarówno w Finlandii, jak i poza jej granicami.

Hobby Horse  towarzyszą również innym konkurencjom jeździeckim. Dyscyplina ta polega na jeździe na kukiełkowym koniku – głowa konia na patyku. Konie mają różne kształty, rozmiary, są robione i szyte profesjonalnie, a czasami to prawdziwe cuda hand made. Tak jak zawodnicy startują na swoich koniach tutaj mamy kukiełki koników o które dzieci dbają, kompletują sprzęt, zapewniają im boks i pielęgnują. Są w stałym treningu, ich konie także miewają kontuzje. Aktualny rekord skoku wynosi 141 cm i został ustanowiony na Mistrzostwach Świata w 2019 roku przez Marie Kärkkäinen.

Konkursy przeznaczone są dla małych dzieci, juniorów i seniorów. Zawodnicy biorą udział w następujących konkurencjach: skoki przez przeszkody, ujeżdżenie, wkkw. W tym roku zorganizowaliśmy także po raz pierwszy konkursy hobby horse bez ogłowia oraz konkursy Working Equitation. Zdarzają się także konkursy dedykowane konkretnym grupom uczestników. My zorganizowaliśmy konkursy dla zawodników Mistrzostw w Jeździe bez Ogłowia, skakali też dżokeje startujący na co dzień w gonitwach wyścigowych. Konkursy dla seniorów lub rodzin spotkały się z bardzo dobrym odzewem i zainteresowaniem uczestników. Zagościły także na stałe w harmonogramie dni wyścigowych  uświetniając uroczyste parady.

Hobby Horse na Partynicach.
Pomysł zrodził się rok temu kiedy nasze instruktorki Katarzyna Kasprzak i Ewa Warsz zorganizowały pierwszą imprezę Hobby Horse na naszym terenie. Były to „Jednorożce na miotłach” zorganizowane na zakończenie ferii. Dziewczyny nie miały pojęcia, ze Hobby Horse już zaczynały być popularne i zaprosiły do udziału w zawodach Jednorożce na miotle. Okazało się jednak, że wszyscy uczestnicy dysponowali Hobby Horsami, a większość była uszyta samodzielnie. W zawodach wzięło udział 37 osób.  Przez rok Hobby Horse zyskały bardzo na popularności. Z 37 osób startujący liczba ta wzrosła do około 150 – 200 przejazdów w najliczniej obsadzanych imprezach. Stały się kluczowy punktem naszych półkolonii - dzieciaki szyją swoje własne koniki i trenują skoki przez przeszkody. Powstała Wrocławska Liga Hobby Horse, a w planach mamy także cykliczne treningi Hobby Horse.

ZASADY Wrocławskiej Ligi Hobby Horse